Áttörés jöhet a legagresszívabb agydaganat kezelésében, főszerepben a nanotechnológia
Közvetlenül a tumorsejteket tudják megcélozni, ami eddig lehetetlen volt.
Az agydaganatok legagresszívebb formájának, a glioblasztómának kezelése napjainkban még komoly falakba ütközik, hiszen műtéttel, sugárkezeléssel, valamint kemoterápiával is csupán 3 százalékos esély van az 5 éves túlélésére.
A wuhani Renmin Kórház és a Yale Egyetem tudósai azonban egy új módszert kifejlesztve jelentősen javíthatnak az eddigi esélyeken, hiszen közvetlenül a tumorsejteket képesek megtámadni, méghozzá nanorészecskék segítségével.
Ezek átjutnak a vér-agy gáton, ami a korábbi kezeléseknél problémát okozott, mivel nem tudták ezt hatékony módon megoldani, ami miatt hatástalannak bizonyultak a készítmények. A legújabb egérkísérletek során azonban végre sikerrel jártak – írja az Interesting Engineering.
Nem ez az egyetlen technológia, amit a gyógyszerbejuttatás javítása kapcsán kifejlesztettek. A közelmúltban a tudósok bemutattak egy innovatív ultrahangos implantátumot is, amely képes átmenetileg megnyitni a vér-agy gátat, lehetővé téve a rákgyógyszerek bejuttatását.
A betegség évente 250 ezer embernél alakul ki, az átlagos túlélési idő pedig jelenleg csupán 14-16 hónap, így rendkívül fontos lenne, hogy mihamarabb engedélyezzék ezeket az eljárásokat, melyek jelentősen megnövelhetik a betegség túlélési esélyeit.