Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Földtől több milliárd kilométerre derült ki a világegyetem régóta kutatott titka

Csak a galaxisok fénye lehet a támpont az univerzumban.

...svg content...Fotó: unsplash | illusztráció
Világűr

Bense Róbert

Szerkesztő
TÉMÁK

A NASA New Horizons űrszondája 18 évvel az indítása után, 8,8 milliárd kilométerre a Földtől különleges feladatot kapott: megmérték vele a világegyetem látható fénymennyiségét.

Az űreszköz az eddigi legpontosabb adatokat közölte, melyről a kutatók a napokban tették közzé eredményeiket a The Astrophysical Journal című folyóiratban – számolt be róla a Live Science. Soron kívül Egy csavar végén mégis lesz Mikulásgyár idén

Korábban nem volt lehetőség hasonlóra, hiszen a Naprendszer belső részében a napfény és a por miatt rendkívül körülményes hiteles adatokkal szolgálni, ilyen távolságból azonban már képes volt a mélyűrbe pillantani a New Horizons.

A kutatók szerint a látható spektrumban észlelhető fénymennyiséget kizárólag a galaxisok bocsátják ki, és ha „azokon kívülre nézünk, ott csupán sötétséget találunk, semmi mást” – fogalmazott Tod Lauer, a New Horizons csapatának kutatója és a Nemzeti Tudományos Alapítvány csillagásza.

Mindez a tudósok szerint azt is jelenti, hogy nincs „külső fényforrás”, a látható fény mind a galaxisokból származik, melyek feltételezett száma az univerzumban elérheti a 2000 milliárdot.

Szentkirályi Alexandra éjszakára bezáratná az aluljárókat

A Fidesz fővárosi frakcióvezetője tarthatatlannak tartja az ottani állapotokat, ezért a budapesti aluljárók lezárását javasolja éjszakára.