Sokan csináltatnak DNS-tesztet, hogy állampolgárságot szerezzenek
Ha e DNS-alapú kérvények hasonló ütemben sokasodnak a jövőben is, várható, hogy az országok speciális eljárásrendet fognak kidolgozni erre az esetre.
Ma már talán nem olyan nagy újdonság az, ha nyugaton valaki postán rendelhető DNS-tesztet végeztet magán. A felmérések szerint az utóbbi években több mint 40 millió ember küldte el a postán kapott készlet segítségével levett DNS-mintáját. Ám az utóbbi időben terjedőben van a DNS-tesztek egy újabb, sokkal céltudatosabb alkalmazása is: sokan a származásuk genetikai bizonyítékait lobogtatva igyekeznek állampolgárságot szerezni egy másik országban.
Ír bevándorlási tisztviselők a The Guardiannak nyilatkozva megerősítették, miszerint egyre többen csatolják a felmenőik etnikai hovatartozásáról szóló DNS-vizsgálati leleteket az állampolgársági kérvényeikhez, így kívánva bizonyítani az „írségüket”. A fő ok viszont az, hogy egyes britek így próbálnak kettős állampolgársághoz jutni az EU-tagállam Írországban, hogy ezzel ismét uniós polgárokká váljanak a brexit után.
A Magyar Hang megjegyzi: rengeteg britnek vannak ír ősei, sokszor úgy, hogy a családjuk nem is ír. Régen ugyanis számos egyedülálló ír leányanyát vettek rá, hogy Nagy-Britanniába adja örökbe megszületett gyermekét. Jogi szakértők pedig úgy vélekednek, hogy ha e DNS-alapú kérvények hasonló ütemben sokasodnak a jövőben is, várható, hogy az országok speciális eljárásrendet fognak kidolgozni erre az esetre.
Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy az élet egyik legfontosabb építőelemének rejtélyeire adhat választ a mesterséges intelligencia: fontos válaszokat kaphatnak a biológusok, fény derül a fehérjék szerkezetének titkaira. Míg ebben a cikkben arról írtunk, hogy 70 év után találta meg a vér szerinti családját két férfi, elcserélték őket a kórházban. Mint kiderült, 1955-ben nagyot hibáztak egy kanadai kórházban, nem ez volt az egyetlen ilyen eset Manitobában.