Minden idők második legmelegebb júliusát tudhatjuk a hátunk mögött
Az Európai Unió klímamonitoring szolgálata, a Copernicus jelentése szerint 2024 júliusa a valaha mért második legmelegebb július volt globális szinten.
A Copernicus Klímaváltozási Szolgálat által közzétett adatok alapján az idei július globális átlaghőmérséklete 16,91 Celsius-fok volt, ami mindössze 0,04 fokkal marad el a 2023 júliusában mért rekordértéktől.
A jelentés kitért arra is, hogy a 2023 májusa óta tartó rekordmeleg hónapok sorozata most először szakadt meg. Samantha Burgess, a Copernicus Klímaváltozási Szolgálat helyettes igazgatója ezzel kapcsolatban elmondta: „A rekordokat döntő hónapok sorozata megszakadt, de csak átmenetileg. A klímaváltozás pusztító hatásai jóval 2023 előtt kezdődtek, és folytatódni fognak mindaddig, amíg a globális üvegházgáz-kibocsátás el nem éri a nullát.”
A Copernicus által közzétett adatok szerint a 2023 augusztusától 2024 júliusáig terjedő időszakban a globális átlaghőmérséklet 1,64 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti átlagot.
A részletes elemzés szerint Európában is változatos képet mutatott a júliusi hőmérséklet eloszlása. Dél- és Kelet-Európában az átlagosnál magasabb hőmérsékletet mértek, míg Északnyugat-Európában az átlagos vagy az alatti értékeket regisztráltak.
A Copernicus klímaszolgálat rendszeresen közzétesz adatokat a Föld felszíni hőmérsékletéről, a tengeri jég kiterjedéséről és a csapadékmennyiségről. Az információk számítógépes elemzéseken alapulnak, amelyek figyelembe veszik a műholdak, hajók, repülőgépek és az egész világon elhelyezett időjárási állomások méréseit. Az így nyert átfogó adatbázis segít a tudósoknak és döntéshozóknak pontosabb képet alkotni a globális éghajlati trendekről és azok lehetséges következményeiről.