Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hatalmas repedést fotózott a Marson egy, a bolygó körül keringő űrszonda

600 kilométeres hosszával még a Grand Canyont is felülmúlja.

...svg content...Fotó: ESA/DLR/FU BERLIN
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A beszámoló szerint hatalmas repedést fotózott a Marson egy, a bolygó körül keringő űrszonda. Mint írják, a képződményt csaknem száz évvel ezelőtt fedezték fel a csillagászok, azonban csak most sikerült először viszonylag közelről szemügyre venniük. Egyúttal kiemelik: a formáció egy Aganippe Fossa nevű szurdok, amely 600 kilométeres hosszával még a Grand Canyont is felülmúlja.

A fényképet az Európai Űrügynökség (ESA) eszköze, a Mars Express készítette, amely már 2003 óta figyeli a vörös bolygót – írja a 24.hu az IFLScience-re hivatkozva. Hozzáteszik: a szurdok közelében hatalmas vulkán is található. A hozzá közelebbi a 9 kilométer magas Arsia Mons, de kicsit távolabb a Naprendszer legnagyobb vulkánja, a mintegy 24 kilométeres Olympus Mons is megpillantható. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Fotó: NASA/MGS/MOLA Science Team

Az ESA szerint egyelőre nem világos, mi alakíthatta ki az Aganippe Fossát, bár az is lehet, hogy a több millió évvel ezelőtt az Arsia Mons alatt felgyűlt magma felszínre törése hagyta hátra ezt a hatalmas sebhelyet a Mars felszínén. Ugyanakkor megjegyzik azt is: bár a szurdok a képeken meglehetősen félelmetesnek tűnik, még ez is eltörpül a lenyűgöző Valles Marineris mellett.

Az ugyanis a 4000 kilométerével a Naprendszer leghosszabb kanyonjának számít. Összehasonlításképp érdemes megemlíteni, hogy az egyik legnépszerűbb geológiai turistalátványosságnak számító Grand Canyon 446 kilométer hosszú. Ettől függetlenül kétségtelen, hogy a Mars körül keringő űrszondának köszönhetően még többet tudhattunk meg a témában.

Korábban azt is megírtuk, hogy valami olyasmit talált a kínai űrszonda a Holdon, aminek a tudomány jelen állása szerint nem lenne szabad ott lennie. Ezzel kapcsolatban ebben a cikkben tértünk ki bővebben. De azt is megírtuk, hogy súlyos szervkárosodás kockázata miatt hiúsulhat meg az emberes Mars-expedíció: egy újabb probléma a sok közül, ami miatt aggódhatnak a jövő marsi telepesei.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.