Hatalmas politikai drámához vezetett egy ártatlannak tűnő kérdés
Habár a világsajtó fókuszába nagyon ritkán került Ausztrália politikája, a Reuters által jelentett fejlemények szerint ott sincsenek híján a drámából: íme a „koala-háború”, ami látszólag szétszakítja Új-Dél-Wales állam politikáját.
Habár a világsajtó fókuszába nagyon ritkán került Ausztrália politikája, a Reuters által jelentett fejlemények szerint ott sincsenek híján a drámából: íme a „koala-háború”, ami látszólag szétszakítja Új-Dél-Wales állam politikáját.
A koalák Ausztrália egyik legemblematikusabb állatának számítanak, és alapvetően nemzeti szinten célként tekintenek az erszényes állat megvédésére. Ugyanez a téma Új-Dél-Walesben is, ám egy új intézkedés, mely szerint korlátozottan lehetne építési munkálatokat végezni a koalák élőhelyei körül, példátlan politikai drámát indított el.
A legfőbb előzménye ennek egy 2020 júniusában nyilvánosságra hozott jelentés, mely szerint 2050-re kihalhatnak a koalák Új-Dél-Walesben, amennyiben az állami kormányzat nem avatkozik azonnali hatállyal közbe, és kezdi megvédeni a természetes élőhelyüknek számító eukaliptusz-erdőket.
Ausztráliában is bevett gyakorlattá vált, hogy mezőgazdaságra használható Föld szerzése, városfejlesztés, bányászat, illetve erdészet érdekében kiirtották ezen erdők egy részét, és a koalák természetes élőhelyének drámai mértékű csökkenése is ennek a jelenségnek tudható be. Maga a gyakorlat hasonló, mint aminek neve alatt az esőerdőket is irtják Brazíliában.
John Barilaro, az állam miniszterelnök-helyettese azonban kerek-perec kimondta, egy darab intézkedését nem fogják támogatni a pártjával együtt, ha nem változtatják meg a koalák védelmére vonatkozó szabályokat. Barilaro állítja, ez a szabály igazságtalanul korlátozza vidéki földtulajdonosok számára a tulajdonosi jogaik gyakorlását. „Nem vagyunk koala ellenesek” – szögezte le ellenben.
Gladys Berejiklian állami miniszterelnököt viszont nem hatotta meg Barilaro követelése, péntekig adott ultimátumot a politikusnak és párttagjainak, hogy eldöntsék, akarnak-e maradni az államot vezető kabinet részesei, vagy felmondják a koalíciót. A miniszterelnök elmondta, nem fél új kabinetet összerakni, ha nem sikerül a „megegyezés”.
Ez azért is érdekes fejlemény, mert a két párt, a Liberális Párt és a Nemzetiek már több évtizede koalíciós partnerek mind állami, mind szövetségi szinten. A kialakult politikai drámára a Sydney Morning Herald helyi napilap talált kreatív nevet, „koala-háborúnak” nevezték az ellentétet.
KALIFORNIÁBAN TOVÁBBRA IS SÚLYOS GONDOT JELENTENEK AZ ERDŐTÜZEK