Már embereken tesztelik a Lyme-kór elleni vakcinát
Eddig igen jó eredményeket értek el a vakcinával, de pár évet még biztosan kell várni arra, hogy elérhető legyen.
Mint ismert, az egyik leggyakoribb, kullancsok által terjesztett betegség a Lyme-kór, melyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz. Idejében felismerve erős antibiotikumokkal kezelhető, ám ha erre nem kerül sor, úgy a későbbiekben ideggyulladásokat, izomfájdalmakat, szívizomgyulladást, szívritmuszavarokat, arcidegbénulást eredményezhet. Bár jelenleg nincs ellene védőoltás (volt, ám az amerikai vakcinát a gyártók 2002-ben kivonták a forgalomból), jó hírt jelent, hogy a tudósok már ennek kidolgozásán tevékenykednek, s úgy tűnik, sikerült is kifejleszteniük a vakcinát.
Az új oltás – amelyet a Pfizer és a Valneva gyógyszergyárak alkottak meg – a VLA15 a fejlesztés 2. fázisában tart, ahol már gyermekeken és felnőtteken tesztelik. Ezzel pedig a klinikai vizsgálatok utolsó szakaszába lépett. A szer egy olyan többértékű vakcina, amely a Borrelia külső felszíni protein A-ját (OspA) célozza meg. Ha a szervezet már ki volt téve az OspA-nak a vakcinán keresztül, és valóban erős immunválaszt váltott ki, akkor a szervezet képes lesz leküzdeni a baktériumot, amint az behatol a szervezetbe – írja az Egészségkalauz a Health.com-ra hivatkozva.
A VLA15 nevű vakcinát négy adagban (három alapdózis plusz egy emlékeztető oltás) tesztelik embereken, és eddig igen biztatóak az eredmények. A közelgő 3. fázisú klinikai vizsgálat során a kutatók tovább vizsgálják a vakcina hatékonyságát és biztonságosságát. Ennek kapcsán Annaliesa Anderson PhD, a Pfizer alelnöke, valamint a vakcina kutatási és fejlesztési részlegének vezetője azt mondta, a Lyme-kór növekedésével minden eddiginél fontosabb, hogy az embereknek lehetőségük legyen megvédeni magukat a betegségtől.
„Reméljük, hogy a 3. fázisú vizsgálat adatai majd tovább erősítik a VLA15 pozitív hatásait” – tette hozzá. A cikk szerint bár igen jó eredményeket érnek el a vakcinával, pár évet még biztosan kell várni arra, hogy elérhető legyen. Jelenleg nincs hivatalos ütemterv arra, hogy mikor jelennek majd meg a tesztekre vonatkozó adatok, de a Pfizer szóvivőjének nyilatkozata alapján erre még bőven várni kell: mint mondta, csak a tanulmány két és fél évet fog igénybe venni, ráadásul utána a Pfizer-nek még be kell nyújtania FDA jóváhagyási kérelmét.
Korábban azt is megírtuk, hogy hazánkban nyáron és ősszel tömegesen jelennek meg a „repülő kullancsként” is emlegetett szarvaslegyek, amelyek csípése kellemetlen bőrtüneteket okozhat – emellett különféle betegségeket, élősködőket is terjeszthetnek. Ezek az ízeltlábúak elsősorban vadállatok vérét szívják, de embereket is megtámadhatnak, leggyakrabban a fej, a nyak területén. Ugyanakkor fontos kiemelni azt is: a kullancsok által terjesztett betegségek, mint az FSME és a Lyme-kór nem veszélyeztetik az embereket a szarvaslégy csípésénél.