Magyar dinnyét vásárolna? Erre lehet számítani a boltokban
Előbb kerül a polcokra a magyar dinnye a kedvező időjárás hatására. A terület növekedésének köszönhetően pedig idén emelkedik a mennyiség is.
Egy korábbi előrejelzésből az derült ki, hogy a nyárias tavaszi időszak miatt idén várhatóan már július elején beindulhat a hazai görögdinnye szezonja, s idén a tavalyinál kissé nagyobb területen, mintegy 3000 hektáron ültettek dinnyét a termelők. Mindemellett az is megmutatkozott, hogy a 2022-es mélypontot követően ismét növekedni kezdett a dinnye termőterülete: Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében például 35-40%-os növekedés történt, amely által összesen mintegy 140-160 ezer tonna teremhet. A sárgadinnye termőterülete viszonylag stabil, 300 hektár körül alakul, amelyen nagyságrendileg 10-12 ezer tonna termésmennyiség várható a szezon alatt.
Továbbá érdemes hozzátenni: a vevők egyre inkább a magnélküli vagy kevés maggal rendelkező fajtákat kedvelik, a kisebb, könnyen tárolható dinnyék (7-10 kg alatti) pedig előnyt élveznek a nagyobb, 8-10 kilós dinnyékkel szemben, mindez pedig az áruházláncokat illetően is elmondható a megváltozott vásárlási szokások miatt. Míg az árakat illetően idén nem kell számítani a dinnye árának jelentős emelésére, a tavalyi árakkal számolhatnak a vásárlók. Az Economx kiemeli: a mindenki által kedvelt nyári gyümölcsre már valóban nem kell sokat várni.
A cikk szerint a legkorábbi fóliasátras ültetésekből már június elejétől elérhető kisebb mennyiségben a hazai dinnye a boltokban és a piacokon, június második felétől pedig tovább bővül a kínálat, köszönhetően a korai alagutas termesztésnek. Először a déli országrészből – Békésből és Baranyából –, majd ezt követően Tolna és Fejér vármegyékből, valamint Hevesből és Szabolcsból kerül a dinnye a fogyasztókhoz. Ha az időjárás is kedvező, szeptember közepéig-végéig biztosan fogyaszthatunk a hazai dinnyéből – jegyzik meg.
Lacházi Pál, a Syngenta dinnyefélék specialistájának elmondása szerint az átlagos éves dinnyefogyasztás 10 kg/fő körül alakul Magyarországon. „A mintegy 100-110 ezer tonnás belföldi fogyasztáson túl körülbelül 40-50 ezer tonna juthat exportra, amelynek a legnagyobb része a lengyel, német, cseh és szlovák piacra kerül” – magyarázta, hozzátéve: az export kiemelten fontos, mivel teljes mértékben ki tudjuk szolgálni a belföldi piacot kiváló minőségű hazai áruval. Mint fogalmazott, ennél több dinnyét Magyarországon nem igazán lehet értékesíteni, s a növekvő exportkapcsolatok révén arra lehet számítani, hogy lesz hova értékesíteni a magyar dinnye jelentős részét.