Aki megtagadja a névjegyzék aláírását, nem szavazhat
Fontos kitétel a névjegyzék aláírása, másképpen az illető nem szavazhat, és azok is hiába próbálkoznak, akik már szavaztak egyszer.
Már kora reggel megnyitották a szavazóhelyiségeket, és a legfrissebb adatok szerint rengetegen éltek a lehetőséggel. Alig 1 óra alatt ezrével szavaztak, Szijjártó Péter magyar külügyminiszter például első volt Dunakeszin, amivel példát mutatott az ott lakók számára, jelezvén a szavazás fontosságát.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy csak személyazonosító igazolvány és lakcímkártya bemutatásával szavazhatunk, de többek között az írásképtelen emberekre is gondoltak, akik ugyancsak leadhatják voksaikat. Egyelőre minden a legnagyobb rendben zajlik Budapesten és vidéken is.
A vasárnapi választásokon a szavazatszámláló bizottságok nem engedik szavazni azt a választópolgárt, aki nem tudja igazolni a személyazonosságát és a lakcímét vagy a személyi azonosítóját (személyi számát), nem szerepel a szavazóköri névjegyzékben, már szavazott vagy megtagadja a névjegyzék aláírását.
Nem lehet kétszer szavazni
Ha valaki nem tudja igazolni a személyazonosságát, a lakcímét vagy a személyi azonosítóját, és emiatt felveszik a visszautasítottak jegyzékére, de később visszamegy és magával viszi az érvényes igazolványát, akkor természetesen szavazhat.
Vissza kell utasítani azt, aki nem szerepel a névjegyzékben, esetleg már szavazott (azaz már szerepel az aláírása a névjegyzéken). A választó a névjegyzéken aláírásával igazolja, hogy átvette a szavazólapot.
Ha a választópolgár kifogásolja, hogy alá kell írnia a névjegyzéket, akkor a szavazatszámláló bizottság elnöke felvilágosítja: az aláírás célja a szavazólapok átvételének elismerése. Ha a választó megtagadja a névjegyzék aláírását, akkor vissza kell őt utasítani, és fel kell vezetni a visszautasítottak jegyzékébe.
Liner/MTI