Ősi, színes kaszáspókok maradványaira bukkantak Németországban
A nagyjából 48 millió éves állatok az első ismert fosszilis kaszáspókok, amelyek az eocén korból származnak.
Egy új tanulmány szerint ősi, színes kaszáspókok maradványaira bukkantak Németországban. Mint kiderült, a nagyjából 48 millió éves állatok az első ismert fosszilis kaszáspókok, amelyek az eocén korból származnak, s a példányok az álkaszáspókokhoz hasonlóan igen hosszú lábúak, valamint kistestűek.
Christian Bartel, a Freie Universität Berlin munkatársa és kollégái azon az állásponton vannak, hogy az állatok a Sclerosomatidae családba tartoznak – írja a 24.hu az IFLScience-re hivatkozva. A kövületeket Darmstadt közelében, a Messel-gödör nevű lelőhelyen tárták fel, amely elsősorban a gerinces fosszíliákról ismert. A középső eocén idején a térség szubtrópusi vagy trópusi erdő lehetett.
A mostaniak az első megkövült kaszáspókok a területről, igaz, korábban találtak erre pókféléket és rovarokat – jegyzik meg. A nemrég felfedezett leletek Németország legősibb kaszáspókjai, egyben az első fosszilis pókszabásúak, amelyeknek bőrén fémes ragyogást mutattak ki. De a cikkből az is kiderül: a szakemberek összesen kilenc egyedet vizsgált meg.
A fémes ragyogás a kaszáspókok egy mai csoportjára, a Gagrellinae alcsaládra emlékeztette a kutatókat, amely jelenleg mintegy ezer fajt tartalmaz, és a neotropikus ökozónában, Észak-Ausztráliában és Malajziában fordul elő – teszik hozzá. Korábban arról is beszámoltunk, hogy a Dűne férgeire emlékeztető állat maradványaira bukkantak Angliában.
Az állat egy tengeri ragadozó lehetett, amely feltehetőleg nem volt túl válogatós az étellel kapcsolatban. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy egy hatalmas, repülő őshüllő maradványait találták meg egy angliai kavicsbányában. Egy szakértő elmondta: ez a példány immár az egyik legnagyobb ismert pteroszaurusz a jura időszakból az egész világon.