Elektromos áramot generál egy napelemmel működő növényfarm
Az úgynevezett agrivoltaikus technológiának köszönhetően a növénytermesztők akár kizárólag zöld eljárásokat hasznosítható létesítményeket is képesek lehetnek fenntartani.
Az úgynevezett agrivoltaikus technológiának köszönhetően a növénytermesztők akár kizárólag zöld eljárásokat hasznosítható létesítményeket is képesek lehetnek fenntartani.
A Cambridge-i Egyetem szakemberei egy olyan színezett napelemmel funkcionáló tetőszerkezettel rendelkező farmot hoztak létre, ahol egyszerre lehet elektromosságot generálni és növényeket termeszteni.
A narancssárga színekben pompázó panelek a fény egy bizonyos hullámhosszát elnyelik, ezért energiát termelnek, közben pedig átengedik azokat a sugarakat, amelyek elengedhetetlenek a növények növekedéséhez.
A kutatócsapat szerint ezáltal a gazdálkodók nemcsak komoly nyereséghez juthatnának, hanem még az előállított gyümölcsök és zöldségek is kiváló tápértékkel és rendkívüli minőséggel bírnának.
Paolo Bombelli, a Cambridge-i Egyetem biokémikusa kollégáival együtt egy félig áttetsző, narancssárga napelemrendszert tesztelt annak érdekében, hogy a specifikusan kiválasztott fénysugarak hullámhosszával különféle hatásokat érhessenek el.
Amíg a növények növekedését a narancssárga és a vörös fény átjutása biztosítja, addig a zöld és a kék fények elnyelésével áram generálódik a panelekben. A vadonatúj módszerrel a tudósok képesek voltak észak-olaszországi üvegházakban bazsalikomot és spenótot termeszteni.
Habár a terméshozam valamivel alacsonyabb volt a standard üvegházakban megszokottakhoz képest, az agrivoltaikus rendszerrel ezzel szemben komoly pénzösszegeket lehet megspórolni.
A termények nagykereskedelmi globális piaci árát köztudottan nagy mértékben befolyásolja az elektromos áram árának ingadozása, az új technológiával termesztett spenótokat azonban 35%-kal kedvezőbb áron tudják értékesíteni a gazdák, míg bazsalikom esetében 2,5%-kal javult ez az arány.
Ha beválik más növényeken is az agrivoltaikus eljárás, akkor nem elképzelhetetlen, hogy széles körben szintén bevezethetik az alkalmazását, erre azonban még jó pár évet egész biztosan várnunk kell.