Határozott javaslatokat tett a második hullám kezelésére Merkely Béla
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az InfoRádiónak adott interjújában beszélt többek között arról, miért most robbant be a második hullám, mekkora veszélyt jelent, és mit kellene tenni a megfékezése érdekében.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az InfoRádiónak adott interjújában beszélt többek között arról, miért most robbant be a második hullám, mekkora veszélyt jelent, és mit kellene tenni a megfékezése érdekében.
Merkely szerint a vírus ismételt felbukkanásának eredeti forrása minden bizonnyal Horvátországra vezethető vissza, onnan hoztuk be a koronavírust Magyarországra. Ezt követően már saját terjedésnek indult, melynek táptalajaként elsősorban a közösségi terekben történő nagy csoportosulások, és a zárt terekben történő rendezvények szolgáltak.
Mint ismeretes, jelenleg a fertőzöttek átlagéletkora meglehetősen alacsony, elsősorban a fiatalokat fertőzi a vírus – ezt emelte ki Merkely is. A rektor azonban rámutatott, hogy az első hullámhoz képest pont ezért egyelőre kisebb a baj, a fenyegetettség azonban továbbra is fennáll, mivel a fiatalok akár egészen nagy arányban meg tudják fertőzni az időseket, ami problémás lhet.
Merkely elmondta a saját javaslatait, hogyan kezelné a jelenlegi helyzetet. Szerinte a magasabb kockázati kategóriába tartozó embereket állami szinten kellene szűrni, gyakran tesztelni, beleértve a tanárokat is, bár erről korábban az EMMI azt mondta, nem lenne sok értelme. A rektor továbbá kiemelte, az idősek védelme érdekében vissza kellene hozni a vásárlási idősávot.
Ezen felül a zárt terekben elrendelné a kötelező maszkhasználatot, és még ki is emel egy tanulmányt, mely szerint ha az adott ország lakossága körében 80 százalékos lenne a maszkhasználat, akkor már jelentős mértékben visszaszorulhatna a járvány. Merkely hozzátette, a jelenlegi helyzetre tekintettel egyelőre az éjszakai bulikat is tiltólistára kellene tenni.
Merkely úgy véli, egy nagyon fegyelmezett közösségi magatartással akár az első hullámhoz hasonló teljes leállás megkerülésével is meg lehetne fékezni a második hullámot. Ezen felül hozzátette, maga a vírustörzs az ugyanaz, mint az első hullámban, annyi a kérdés, hogy változott-e az erőssége, ám ez csak hetek múlva derülhet ki.
A professzor arról is beszélt, hogy megvan az esély, hogy már két hónap múlva meglegyen a koronavírus elleni vakcina, melynek kapcsán hozzátette, a legkitettebbeket kellene beoltani, így az időseket, a krónikus betegeket, a szociális ellátórendszerben és az egészségügyben dolgozókat, valamint a tanárokat.
AZ OPERATÍV TÖRZS VEZETŐJE ÚJABB INTÉZKEDÉST ESZKÖZÖLT, MELLYEL AZ IDŐSEK KITETTSÉGÉT CSÖKKENTENÉK