Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Felmérés: ez aggasztja most a legjobban az 50 év feletti korosztályt

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az elmúlt 5 évben jelentősen nőtt azok aránya, akik bizonytalanok háztartásuk anyagi jövedelme miatt.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A KSH elégedettségi felmérésének eredményei alapján 2019 óta a 45-54 évesek és az afölötti korosztály kevésbé elégedett élethelyzetével a fiatalabbakhoz viszonyítva, de az elmúlt évekhez képest már mutatkozik javulás az idősebbek értékéleseiben. Az OTP Nyugdíjpénztár megjegyzi: idősebb korban az életminőség és a stabil pénzügyi helyzet még inkább előtérbe kerül, így igazán fontos idejében tenni az öngondoskodásért, ami jelentősen hozzájárul az egyéni és családi jólét fenntartásához.

Visszatérve a felmérésre, az eredmények azt mutatják, hogy a jelenlegi helyzetével és a háztartása anyagi helyzetével kapcsolatos elégedettség a 65 éves és afeletti korosztálynál 10-es skálán 5,8 és 6,9 pont között mozgott az elmúlt két évben. Jellemzően a nyugdíj előtt állók, az 55-64 év közötti korosztály az elégedettebb: ők tavaly már a fiatalok átlagát jelentő 7-es értéket adták meg a jelenlegi élethelyzetre vonatkozó kérdésre, szemben a korábbi évek alacsonyabb pontjaival.

 A nyugdíjaskorúak, vagyis a 65-74 éves válaszadók hozzájuk képest valamivel bizonytalanabbak (elégedettségük mértéke 5,8 és 6,9 között mozgott 2022-23-ban), de a KSH adatai alapján a még idősebb, 75 év feletti korosztály aggódik jobban anyagi biztonsága miatt. A válaszokból egyúttal arra is fény derült, hogy a nyugdíj fontosságának mértéke az életkor mentén változik: a pénzintézet legutóbbi Öngondoskodási Indexe szerint igazán égető kérdéssé az 50 év körüliek körében kezd válni.

A felmérésben a többség, 58% úgy válaszolt, hogy azért nem tesz még félre a nyugdíjas évekre, mert az még messze van, és kiemelkedővé vált azok aránya is 38%-kal, akik attól tartanak, egy esetleges katasztrófa vagy háború miatt fel kell majd élni a megtakarításaikat – írja a Pénzcentrum. Budai József, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója megjegyezte, biztató jel, hogy 14 500 új ügyféllel növekedett tavaly a taglétszámuk és folyamatosan az érdeklődés növekedését tapasztalják.

Végül ő is hangsúlyozta: „Érdemes mielőtt megkezdeni az öngondoskodást”. Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy minden második fiatal úgy érzi, hogy bármikor elveszítheti az állását, emellett a 19–29 éves dolgozó fiatalok között tízből négyen érzik megbecsültnek magukat. Míg egy másik felmérés adatai alapján arra mutattak rá, mennyi pénzre van szükség ahhoz, hogy valaki gazdagnak mondhassa magát.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.