1901 nem volt ilyen enyhe a március, mint idén
Minden idők egyik legenyhébb március hónapján vagyunk túl, 1901 óta nem volt példa hasonlóra Magyarországon.
Az elmúlt napok igencsak meleg időjárást hozta, sorra dőltek meg a melegrekordok. Egymást váltották a melegebbnél melegebb napok, és már 30°C fölé is ment a levegő maximum hőmérséklete, noha még mindig csak március elejét írjuk. Ez sokat elmond a globális felmelegedésről, és a kialakult helyzetről.
A HungaroMet Zrt. arról számolt be, hogy az idei március volt a legenyhébb 1901 óta, ami ugyancsak beszédes. Márciusban a középhőmérséklet átlagosan 9,5°C volt, mely majdnem 3,8°C-kal haladja meg az 1991-2020 közötti esztendők átlagát. Mindenki érezte, hogy ez a március valóban nagyon más, mint a korábbiak.
Érdekesség, hogy ez a néhány napig tartott nyárias idő körülbelül 1°C-kal emelte a középhőmérsékletet a hónapban, ami így végül 0,4°C-kal meghaladta a 2014-es értéket is. Emiatt a legenyhébb márciust kaptuk 1901 óta, ráadásul március 31-én a napi középhőmérséklet országos átlaga meghaladta a 18°C-ot.
Igaz, március 30-án ez érték már így is 17,5°C volt. Ilyen magas országos napi átlagok márciusban a 20. század eleje óta nem fordultak elő Magyarországon. Az ország déli felén többfelé meghaladta a 10°C-ot a havi középhőmérséklet, addig 5°C alatti értékeket már csak a magasabb hegyeken mértek.
Az idei március nemcsak melegebb volt, hanem száraz is, miután a csapadékmennyiség 23,9 milliméter volt, ami 30%-marad el a megszokottól. 1991 és 2020 között ez az átlag 34,3 milliméter volt, ami alapján megint csak nagy különbséget kapunk. Az Alföldön általában 20 milliméter alatt maradt a márciusi csapadék mennyisége, de kisebb körzetekben még a 10 millimétert sem érte el. A legtöbb csapadék a nyugati határhoz közeli térségekben hullott, ahol többnyire 50-70 milliméter közötti havi csapadékösszegeket mértek.
Liner/MTI