A világ óceánjai tavaly minden egyes nap új hőmérsékleti rekordot értek el
Ennél rosszabb hír nem is érkezhetett volna az éghajlatváltozás kapcsán.
A Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) és a Maine-i Egyetem klímaelemzőjének adatai szerint a világ óceánjainak felszíni hőmérséklete tavaly március közepén kezdett napi rekordokat dönteni, ami masszív aggodalomra ad okot a tengeri élővilág és a szélsőséges időjárás miatt az egész bolygón.
Joel Hirschi, a brit Nemzeti Oceanográfiai Központ tengeri rendszerek modellezésével foglalkozó munkatársa rámutatott, a riasztó tendencia tavaly elkezdődött és nem úgy tűnik, mintha megfordulna, mivel 2024-ben is rendre dőlnek meg az újabb és újabb hőmérsékleti rekordok az óceánokban.
Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy nem meglepőek a rekordok, hiszen az óceánok folyamatos melegedéséért az ember okozta globális felmelegedés, a tengeri hőhullámok sorozata és az El Niño is felelős. A CNN jelentése szerint a szakértő rámutatott, a legkomolyabb következmények a tengeri élővilágra és a globális időjárásra vannak hatással.
Az óceánok globális felmelegedése ugyanis csak tovább erősítheti a már így is pusztító hurrikánokat és más szélsőséges időjárási eseményeket, beleértve a perzselő hőhullámokat és az intenzív esőzéseket. A szakértő rámutatott, az óceánok felmelegedése megteremti a terepet a vadabb hurrikánok kialakulásához.