Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21

AKTUÁLIS

Dollár
372,07 Ft
Euró
398,15 Ft
Font
471,90 Ft
Bitcoin
65,561 $

Gyerekeknél is súlyos szívkárosodást okozhat a koronavírus

Az úgynevezett több rendszerű gyulladást okozó szindróma (MIS-C) nemcsak hogy kapcsolatban állhat a COVID-19 fertőzéssel, de sokszor életveszélyes elváltozásokat okozhat a szívizomsejtekben.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az úgynevezett több rendszerű gyulladást okozó szindróma (MIS-C) nemcsak hogy kapcsolatban állhat a COVID-19 fertőzéssel, de sokszor életveszélyes elváltozásokat okozhat a szívizomsejtekben.

A San Antonióban található Texasi Egyetem Orvostudományi Központjának kutatói bebizonyították, hogy a vért pumpáló szervet olyannyira tönkreteheti a kórokozó, hogy a jövőben szükséges lesz a fiatalabb gyermekek egészségi állapotának fokozottabb nyomon követése. Soron kívül Újabb hangfelvétel látott napvilágot Karácsony Gergelyről

Az amerikai Járványügyi és Járványmegelőzési Központ (CDC) jelentéséből megtudhattuk, hogy az MIS-C a COVID-19-cel együttesen komoly rendellenességet okozhat, amelynek következtében a szervezet szinte bármely pontján heveny gyulladások alakulhatnak ki.

Legfőképpen az agy és a szív lehet az érintett MIS-C-ben, ezáltal súlyos fogyatékosság jelentkezhet, rosszabb esetben pedig akár beállhat a klinikai halál is. Szakértők egyelőre nem tudtak magyarázatot adni arra, miért állhat összefüggésben ez a betegség a légzőrendszerre ható koronavírussal.

A Texasi Egyetem tudósai figyelmeztettek, az MIS-C-ben szenvedő gyerekeknél extrém szívkárosodás jöhet létre a koronavírus diagnózisa után mindössze pár héttel, sokszor még tünetmentes időszakot követően is.

A kutatók összesen 662 MIS-C esetet vizsgáltak az egész világon, és rájöttek, hogy a fertőzött fiatalkorúak 71%-a intenzív osztályon történő kezelésre szorult, míg 60%-uk sokkos állapotba került; továbbá megállapították, hogy mindegyik gyereknél magas lázat mértek, valamint hányásra és hasmenésre panaszkodtak.

Az esetek 95%-ában EKG-val nézték meg a szívműködést, 56%-uknál abnormális eredmények születtek. Az intenzív osztályon fekvő fiatal páciensek 22%-át lélegeztetőgépre kellett kötni, közülük sajnálatos módon 11 gyermek belehalt a szövődményekbe.

Az EKG-s vizsgálatok után a legtöbbjüknél kitágult koszorúerekre bukkantak, de kimutatták a szívizmok gyenge pumpálóképességét és a szív ereinek duzzadását is. A legjobban a jövőbeni szívvel kapcsolatos elváltozások kialakulására azok a gyerekek lesznek hajlamosak, akiknél éppen az előbb említett tágulást, szakmai nevén koszorúér aneurizmát észlelték, az viszont egyelőre tisztázatlan, hogy állandó vagy magától gyógyuló rendellenességről lehet-e szó.