Ismét áll a bál az elnök miatt, aki nem teszi kötelezővé a koronavírus-oltást
Nem mindenhol tehetik kötelezővé a koronavírus-oltást, aminek azonban súlyos következményei is lehetnek. Egyes szakértők erősen amellett érvelnek, hogy nagyon is szükségesek ezek az oltások.
Nem mindenhol tehetik kötelezővé a koronavírus-oltást, aminek azonban súlyos következményei is lehetnek. Egyes szakértők erősen amellett érvelnek, hogy nagyon is szükségesek ezek az oltások.
Azokban az országokban, ahol rengeteg a regisztrált fertőzött, szükséges lehet a kötelező koronavírus-oltás. Brazília azonban az elnöke miatt kimaradhat a sorból, legalábbis Jair Bolsonaro kitart a véleménye mellett.
Bolsonaro már így is rengeteg kritikát kapott a járvány kezelése miatt, amit sokak szerint nem vett igazán komolyan, független attól, hogy maga is fertőzött volt. A politikus szerint a gazdasági válság nagyobb katasztrófát okozhat, mint maga a vírus.
Ezzel nem mindenki ért egyet, és újabban amiatt helyezték támadás alá elnököt, mert nem akarja kötelezővé tenni a koronavírus-oltásokat, így adott esetben a vírus még nagyon sokáig ott lehet az emberek között.
Jair Bolsonaro első ilyen megjegyzései hétfőn láttak napvilágot, amikor az egyik támogatójának azt mondta, hogy az embereket senki sem kényszerítheti az oltás beadására. Pár nappal később, csütörtök este megismételte a szavait egy élő Facebook közvetítés során, és hozzátette, hogy a hazájában ellenzi azon oltások beadását, amik nem 100%-osak.
Bolsonaro arra hívta fel a figyelmet, hogy nem lehetnek felelőtlenek, és nem adhatnak be az emberek testébe egy olyan szert, aminek a sikerességéről nem bizonyosodtak meg. „Mint mondtam, senki sem kötelezheti a másikat arra, hogy beadják neki a vakcinát.”
João Doria, Sao Paulo állam kormányzója AP kérdésére pénteken azt mondta, az immunizálás nem tekinthető személyes döntésnek. A 46 millió lakost számoló város lett a koronavírus-fertőzések epicentruma Brazíliában. Már több mint 30 000 halottat rögzítettek, amint mintegy a negyedét teszi ki a számolnak, számolt be a részletekről a CNA.
Doria szerint szomorú, hogy az elnök ismét egy olyan hozzáállást mutat, ami messze elmarad attól, mint azt várhatnák az ország vezetőjétől. A politikus amellett áll, hogy kötelezővé kell tenni az oltást, kivéve az olyan különleges eseteket, vagy az olyan egészségügyi körülményeket, melyek indokolják az oltás elmaradását. „Egy fertőzött ember másokat is megfertőz, ami mások halálához vezethet.” – idézte a CNA a város első emberét.
Az ellenfelek szinte kivétel nélkül azt mondják, hogy Bolsonaro figyelmen kívül hagyja a tényeket, a vírus erejét és ezzel veszélyezteti a lakosság jövőjét. A nemzeti egészségügyi tanács, ami az elnök saját egészségügyi minisztériumának része, közleményben tette egyértelművé, hogy a kormánynak nem szabadna beszélnie arról, hogy a koronavírus-oltás nem kötelező.
A válság kezdete óta Bolsonaro ellenállt a lezárásoknak és az általános egyéb tevékenységekhez köthető korlátozásoknak, amiket a kormányzók egészségügyi szakértők javaslataként írtak elő. Az elnök „egy kis” influenzának nevezte a világjárványt.
Mutatjuk, szombaton melyik megyékben regisztrálták a legtöbb koronavírus-fertőzöttet
Már több mint 4 millió esetet regisztráltak, és 125 000 halálesetről tudni. A második helyen állnak ezzel USA mögött, bár India pár napon belül megérkezhet Brazília elé. Mivel Brazília hatalmas területtel rendelkezik, és szétszórt a lakossága, ami 210 millió embert jelent, számos vakcina-fejlesztető tette le a voksát az ország mellett az emberi kísérletek miatt.
Egyelőre csak 30 millió adagra kötött szerződést a brazil elnök az AstraZenecával. Ez a szám később 100 millióra emelkedhet. Sao Paulo kormánya pedig saját magának intézi mindezt, és 60 millió adagról kötött szerződést a kínai Sinovac céggel.
A brazil egészségügy minisztérium arra számít, hogy az oltások terjesztése 2021 első hónapjaiban kezdődhet meg. A háttérben és a nyilvánosság előtt zajló éles viták a kérdésről azonban csak hátráltatják a brazil népet.