Felmérés: nem igazán érzik megbecsültnek magukat a fiatalok a munkahelyükön
A magukat kifejezetten megbecsültnek érző fiatal munkavállalók aránya nem javult a tavalyi erős visszaesés óta.
A dolgozó magyar fiatalok 51 százaléka érzi biztosnak a munkahelyét, és csak 11 százalékuk tartja bizonytalannak állását. Mindez a K&H ifjúsági index felmérésének eredményeiből derült ki, amely a fiatalok munkahelyükhöz fűződő viszonyát vizsgálta az elmúlt három hónapban, ám emellett más megállapításokat is tettek – írta meg az Index.
Budapesten a helyüket többé-kevésbé stabilnak tartók aránya 66 százalék volt, míg a vidéki kisvárosokban csupán 36 százalék. Régebben, 2017 közepe és 2020 közepe között a munkahelyüket stabilnak tartó fiatalok aránya még 63–71 százalék közé esett; 2021-ben már csak 50 százalék körül volt, azóta pedig stagnál a mutató – részletezik.
Megbecsültség tekintetében a fiatalok 36 százaléka érzi úgy, hogy eléggé vagy kifejezetten megbecsülik őket – ez az arány 36 százalék volt 2017 közepén és 39 százalék 2023 harmadik negyedévében. Emellett a válaszadók mindössze 9 százaléka érzi határozottan, hogy kifejezetten megbecsülik a munkahelyén.
Mindez jelentős csökkenés az április–júniusi 18 százalékhoz képest, de az első negyedéves 10 százalékhoz képest nem jelent nagy visszaesést – teszik hozzá. A megbecsültséget a dolgozó fiatalok 42 százaléka átlagosnak mondta, 12 százalékuk nem igazán, 6 százalékuk pedig egyáltalán nem érezte annak magát.
A munkahelyüket stabilnak és az önmagukat megbecsültnek vélők aránya az elmúlt egy évtizedben hasonló dinamikával, egymással összhangban változott – derül ki a felmérésből. A K&H ifjúsági index a 19–29 éves fiatalok elégedettségét és jövőbeli várakozásait negyedévente vizsgálja. A minta összetétele a magyarországi városi lakosság összetételét reprezentálja. A 2023. szeptember 1–14. között történt felmérésben 300 fő vett részt.