Baljós jelek is állhatnak Kim Jodzsong eltűnése mögött
Kim Jodzsong, a rettegett észak-koreai diktátor, Kim Dzsongun húga ebben az évben robbant be a köztudatba, és már egyre több pletyka keringett, miszerint a gyenge egészségügyi állapotnak legfelsőbb vezető helyébe léphet.
Kim Jodzsong, a rettegett észak-koreai diktátor, Kim Dzsongun húga ebben az évben robbant be a köztudatba, és már egyre több pletyka keringett, miszerint a gyenge egészségügyi állapotnak legfelsőbb vezető helyébe léphet.
Jodzsong egyre több teendőt vett át bátyjától, például nem olyan régen, Dzsongun formálisan is bővítette hatásköreit egy bizottságon keresztül, amely erősítette a spekulációt, hogy előkészülőben van a húg hatalomátvétele. A világsajtó különböző szegleteiben arról is erős szóbeszédek jártak, hogy Kim Dzsongun olyannyira nem örvend jó egészségnek, hogy jelenleg is kómában van.
A pletykák erősödésére reagált is a kommunista ország, és egyre több nyilvános rendezvényen kezdték el mutogatni Dzsogunt, hogy él és virul. Azt, hogy valóban ő-e, vagy csak egy alteregó, azt nem tudjuk és nem is spekulálunk erről, mindkét verzióra érkeztek már sajtójelentések, és nem is lenne példátlan a történelemben, hogy egy diktátor halálát „elhúzzák”.
Kim Dzsongun ismételt megjelenésével azonban egy nagyon fontos dolog változott: nyoma veszett Jodzsongnak. Az egyik pillanatban ő volt Észak-Korea következő nagy vezetője, aki még a bátyjánál is hidegebb és könyörtelenebb vezér lehet, a másik pillanatban viszont nyomtalanul eltűnt, és azóta sem lett meg.
Egy hónapja már annak, hogy semmilyen nyilvános rendezvényen nem látták feltűnni Jodzsongot, sőt még az állandó tagsága ellenére a Politburo legutóbbi ülésén sem jelent meg, mely egy magas rangú tisztviselőkből álló, tanácsadószervként kezelhető entitás Észak-Koreában. Vetül fel a kérdés: hova tűnt Kim Jodzsong?
Ne hagyd ki:
A szakértők szerint pont az a tény, hogy az abszolút hatalom veszélyes közelségébe ért, lehet a kulcsa a kérdés megfejtésének, és potenciálisan a hűséges húg legnagyobb hibája is. Nagyon is elképzelhető, hogy Kim Jodzsong is annak a könyörtelen és brutális politikai játszmának lett az áldozata, amelyek Pyongyangot átszövik.
Nem feltétlenül kell szó szerint érteni ugyanakkor az „áldozat” szót, viszont ez sem lenne példátlan. A szakértők szerint meglehetősen egyértelmű a helyzet, gyakorlatilag fej vagy írás alapon alakulhat Jodzsong sorsa: vagy megszerzi a hőn áhított Legfelsőbb Vezető titulust és vele együtt a diktatúra irányítását, vagy elveszíti a hatalmát, és akár az életét is.
Jodzsong legnagyobb hibája az lehetett, hogy túlságosan is feltűnővé és láthatóvá vált, ami felkeltette a találgatásokat a jövőjéről. Maga ugyan sosem mondta, hogy az ország második embere, ám az a tény, hogy a külvilág és a világsajtó már de facto második emberként kezelte bőven elég lehetett arra, hogy a párt feketelistájára kerüljön.
Nam Sung-Wook, a Koreai Egyetem szakértője szerint a múltban minden egyes embert eltávolítottak a hatalom körül, akit már második emberként kezdtek el emlegetni annak ellenére, hogy Észak-Korea megpróbálja időnként annak a látszatát kelteni, hogy igenis vannak fékek és ellensúlyok a rezsimben. Habár Jodzsong családtag, a Kim családban nem lenne egyedülálló egy családtag megölése.
Ne hagyd ki:
A Kim család sosem riadt meg attól, hogy túl nagy hatalomra és hírnévre szert tevő tisztviselőket – legyen az családtag – eltegyen láb alól. 2017-ben Jodzsong bátyja, Kim Dzsong-Nam ellen követtek el merényletet Malajziában, melyről utóbb kiderült, hogy Dzsongun adta ki erre a parancsot. Dzsong-Nam inkább irritáló volt a hatalomnak viszont, mintsem fenyegetés.
Csang Szongthek példája viszont már sokkal ijesztőbb ebben a dimenzióban. Szongthek annak idején Kim Dzsong-Il korábbi Legfelsőbb vezető mostohafia volt, és Kim Dzsongun hatalomba lépése ellenére mindenki úgy tekintett rá, mint a tényleges vezetőre. Ám Jodzsonghoz hasonlóan, Szongthek is egyszercsak eltűnt a legfontosabb találkozókról.
2013-ban viszont egy közleményt adott ki az észak-koreai kormány, ahol keresetlen szavakkal illették Dzsongun féltestvérét, többek között „rosszabb, mint egy kutya” és a „legbűnösebb utakon próbálta meg megdönteni a hatalmat” mondatok is elhangoztak. Szongtheket végül kivégezték 2013 végén.
Korai olyan jóslatokba bocsátkozni, hogy Jodzsongnak is ugyanez lesz a sorsa, de az észak-koreai politikai játszmák közepette senki alatt sem szilárd a talaj. Lehetséges, hogy önkéntesen vonult vissza a reflektorfény elől, hogy azt visszaadja bátyjának. Egyelőre csak annyit tudunk, hogy Jodzsong eltűnt, és Észak-Koreából kiindulva, szinte lehetetlen megjósolni, mi állhat emögött.
Ne hagyd ki: