Tömeges koronavírus-teszteket indít Hongkong, pedig nagyon nem kellene?
Egyre többen szólalnak fel Hongkong döntése ellen, mely diplomáciai szempontból sem lehet a legjobb döntések egyike Kínával szemben.
Egyre többen szólalnak fel Hongkong döntése ellen, mely diplomáciai szempontból sem lehet a legjobb, ha összehasonlítjuk azt Kínával.
A többség azt feltételezi, hogy a koronavírus Kínából indult, ahol időközben normalizálódott a helyzet. Annak ellenére, Hongkongban sincs káosz, kedden elindítottak egy olyan programot, aminek a középpontjában a tömeges tesztelések állnak.
Ez pedig hatással lehet a kínai kapcsolatokra is, és nem mindenki van meggyőződve a rendszer szükségességéről. Vannak helyiek, akik szerint egyszerűen ez csak Kína ellenes emberekről szól. A regisztráció szombaton vette kezdetét, és azóta 510 000 ember jelentkezett az ingyenes tesztek elvégzésére.
A város 7.5 millió lakosból áll, így ennek most csak a 7 százalékáról van szó. Az egészségügyi szakértők szerint azonban ez a szám akár 5 millió is lehet. Az önkéntes tesztek a harmadik hullám felszámolására tett kísérlet részét képezik, ami június végén kezdődött, és amelynek során a sűrűn lakott várost is erősen érintették a társadalmi távolságtartó intézkedések.
15 perces koronavírus-tesztet alkottak meg amerikai tudósok
Hongkongban alig több mint 4800 fertőzöttet regisztráltak azóta, hogy a vírus január végén először elérte a várost. Ugyanakkor fontos hozzátenni, hogy az eseteknek körülbelül 75%-át július eleje óta fedezték fel.
A közvélemény megoszlik a tömeges tesztelés szükségességéről. Van, aki bízik a rendszerben és támogatja a kormány politikáját, addig mások időpazarlásnak nevezik ezt, és úgy fogalmaznak, hogy a politikusok nem tudják meggyőzni őket a tesztprogram hatékonyságáról. „Kína ellenes radikálisok.” – mondta egy helyi lakos az AFP-nek, amiről a France24 is beszámolt.
Néhány prominens hongkongi egészségügyi szakértő megkérdőjelezte a tömeges vizsgálati program hatékonyságát, azzal érvelve, hogy jobban is felhasználhatnák az erőforrásokat a célzottabb közösségek körében.
Joshua Wong, aki a demokráciapárti politikusok és törvényhozók egy csoportjához tartozik, egészen odáig ment, hogy vasárnap felszólította a népet a tesztek bojkottálására. A neves aktivista nagyon határozottan fogalmazott.
A tesztek amiatt is jelenthetnek problémát, mert az emberek nagy tömegekben indulhatnak meg ezekre a tesztelésékre, ami lehetetlenné teheti a társadalmi távolságtartást. Vannak, akik amiatt aggódnak, hogy DNS-mintákat szereznek az emberekből, és azok külön laboratóriumba kerülnek. A kormány ezt többször is kategorikusan tagadta.
Messze nincs egyetértés a kérdésben, az orvosok között sem. Ez pedig újabb és újabb konfliktusokhoz vezethet, amire egyáltalán nem lenne szüksége a városnak, már csak Kína miatt sem. Hétfőn például mindössze 9 fertőzöttet regisztráltak, míg ez július végén a harmadik hullámmal naponta körülbelül 150 esetet jelentett. A kormány ellenfelei emiatt is kérdőjelezték meg a választások törlését, miközben a kormány városszerte is teszteket végezhet. Ezt az egyre növekvő fertőzésekre hivatkozva tették meg.
A hatóságok szerint azonban a tömeges tesztelés egy szükséges sürgősségi egészségügyi intézkedés, amit a választásokkal ellentétben több napon keresztül végeznek.
Ne hagyd ki: