Felfedezték a legrégebbi fekete lyukat
Tudósok felfedezték a legrégebbi fekete lyukat, s egy friss elméletet is megosztottak a felfedezés nyomán.
Az ABC News jelentése szerint tudósok hatalmas felfedezést tettek, ugyanis rábukkantak az eddigi legrégebbi fekete lyukra, mely számításaik szerint mindössze 470 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett.
A tudósok által hátfőn nyilvánosságra hozott eredmények azért is jelentősek, mert megerősítik azon korábbi elméleteket, melyek szerint a szupermasszív fekete lyukak már az univerzum hajnalán is léteztek.
A nem mindennapi megfigyeléseket a NASA James Webb űrteleszkópja és a Chandra röntgen-obszervatórium végezte. Számok tekintetében pedig mindez azt jelenti, hogy mivel az univerzum 13,7 milliárd éves, ez a fekete lyuk 13,2 milliárd éves lehet.
A Nature Astronomy című szaklapban megjelent tanulmányban a tudósok rámutattak, számukra az a legmegdöbbentőbb, hogy ez a fekete lyuk egy óriási, egészen pontosan tízszer nagyobb (!), mint a mi Tejútrendszerünkben lévő fekete lyuk.
A tanulmányban azt is megjegyezték, számításaik szerint a legrégebbi fekete lyuk tömege a galaxisában lévő összes csillag tömegének 10 és 100 százaléka között van, ami még csak meg sem közelíti a mi Tejútrendszerünkben és más közeli galaxisokban található fekete lyukak apró arányait.