Három nagy veszély fenyegeti a világ nyugdíjrendszereit
A jelentés szerint soha nem látott nyomás alatt állnak a világ nyugdíjrendszerei, legfőképpen az egyre öregedő társadalom és az infláció miatt.
A Mercer CFA Institute által kiadott friss nyugdíjindex szerint ismét Hollandia birtokolja a világ legjobb nyugdíjrendszere címét. A második helyre a tavalyi első helyezett Izland került, míg a harmadik Dánia lett – írja a Portfolio.
Megjegyzik, a dobogós helyezetteken kívül Izrael volt az az ország, amely „A” minősítést kapott a Mercer CFA Institute globális nyugdíjindexében, amely a rendszerek megfelelősége, fenntarthatósága és integritása alapján pontozza azokat.
De a jelentésben a kihívásokra is kitérnek, hangsúlyozva, hogy a legtöbb ország nyugdíjrendszerét
- a népesség elöregedése,
- az államadósság növekedése és
- a magas infláció is fenyegeti.
Az embereknek el kell kezdeni gondoskodni önmagáról
David Knox, a Mercer vezető partnere és a jelentés vezető szerzője egy interjúban arról beszélt, hogy az embereknek világszerte el kell kezdeniük gondoskodni önmagukról nyugdíjas korukban. „Nem támaszkodhatunk többé csak a társadalombiztosításra vagy az állami nyugdíjakra” – fogalmazott.
Mint írják, a 47 vizsgált ország közül Argentína végzett a legrosszabb helyen, míg az Egyesült Államok a 22. helyen (két hellyel hátrébb, mint tavaly). Ausztrália az 5., az Egyesült Királyság a 10., Japán a 30., Kína pedig a 35. helyre került (Magyarországot nem vizsgálta a tanulmány).
A jelentés szerint a csökkenő születési arányszámok hosszabb távon nyomást gyakorolnak több gazdaságra és nyugdíjrendszerre, ami negatívan befolyásolja az olyan országok fenntarthatósági pontszámait, mint Olaszország és Spanyolország.