Emberi jogi szakértők aggódnak a klímaaktivisták elleni fellépés miatt Európában
A szakértők szerint a letartóztatás túlzás, az emberek szerint ugyanakkor a klímaaktivisták túlzásba estek legújabb akcióikkal.
A Guardian jelentése szerint emberi jogi szakértők és aktivisták szólaltak fel a klímatüntetőkkel szembeni fokozódó európai fellépés ellen, a lap kutatása ugyanis megállapította, hogy a kontinens országai „elnyomó intézkedéseket alkalmaznak az aktivisták elhallgattatására”.
A lap jelentése szerint Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Svédországban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban a hatóságok tömeges letartóztatásokkal, drákói új törvények elfogadásával, súlyos büntetések kiszabásával reagáltak az erőszakmentes tiltakozásokra, a tüntetőket pedig huligánnak, szabotőrnek vagy ökoterroristának bélyegezték.
A jelentés kifogásolja, hogy eme „erőszakos fellépésekre” annak ellenére került sor, hogy vezető emberi jogi és környezetvédelmi aktivisták arra szólítottak fel, hogy az erőszakmentes tiltakozáshoz való jognak teret kell engedni, miután Dél-Európában rekordmeleg volt a nyár, amit az éghajlati összeomlás hatásainak tulajdonítanak.
Az aktivisták gyakorlata megkérőjelezhető, a szakértők mégis a hatóságokat veszik elő
Hollandiában az A12-es autópályán, Hágában májusban tartott útlezárásos tüntetéssorozat egyikét a rendőrség vízágyúval oszlatta fel, s több mint 1500 embert tartóztattak le. Később 7 klímaaktivistát felbujtásért ítéltek el egy korábbi tüntetéshez való csatlakozásra felhívó internetes bejegyzéssel összefüggésben.
Svédországban az Återställ Våtmarker [Vizes élőhelyek helyreállítása] csoport mintegy két tucat tagját ítélték el szabotázsért, mert a fővárosban, Stockholmban autópályákat torlaszoltak el. Másokat négy hétig tartó előzetes letartóztatásba helyeztek, amiért részt vettek a tüntetéseken.
Németországban májusban a rendőrség országos razziákat tartott a Letzte Generation (Utolsó generáció) csoport ellen, melynek támogatói akkor már hónapok óta szinte hetente ragasztották magukat (főként a tenyerüket) az utakra, valamint művészeti galériákat és más kulturális tereket is célba vettek. A rendőrség utasítására végül kilőtték a csoport honlapját, s lefoglalták a tagok tulajdonát képező tárgyakat.
Az aktivisták által szolgáltatott legutóbbi adatok szerint a rendőrség csak Berlinben több mint 4000 letartóztatást hajtott végre a Letzte Generation támogatói ellen, akik szintén részt vettek az útlezárásokban.
Olaszországban eközben a hatóságok a szervezett bűnözés elleni törvényeket alkalmazzák a tüntetések visszaszorítására, ahol az Ultima Generazione (szintén az Utolsó Generáció) csoport tavaly óta tart útlezárásokat. A terrorizmus elleni küzdelemre szakosodott Digos rendőrségi egység áprilisban azzal indokolta a maffiaellenes törvények alkalmazását a csoport ellen, hogy a csoport polgári engedetlenségi akcióira nem spontán módon került sor, hanem azokat egy belső hierarchia szervezte, vitatta meg és mérlegelte. Ezzel párhuzamosan a tiltakozásokra kiszabott új, szigorúbb büntetések is megjelentek, az aktivisták akár 40 ezer eurós bírsággal is számolhatnak a műalkotások és más kulturális örökségek ellen irányuló akciókért.