Nyálteszttel 10 percen belül kimutatható a szívroham
Az egyik legfrissebb kutatás előzetes eredményei alapján szimpla nyálteszt segítségével egy fehérje biomarkert felhasználva alig negyed óra alatt diagnosztizálható a szívinfarktus.
Az egyik legfrissebb kutatás előzetes eredményei alapján szimpla nyálteszt segítségével egy fehérje biomarkert felhasználva alig negyed óra alatt diagnosztizálható a szívinfarktus.
Miokardiális infarktus során a troponin nevű protein szintje hirtelen megemelkedik a páciens vérében, azonban ez a folyamat nem mindig észlelhető azonnal. A mellkasi fájdalom, émelygés, rossz közérzet és fáradtság nem specifikus tünetek, ezért minden alkalommal, amikor egy beteget sürgősségi osztályra szállítanak, vérvétellel állapítják meg a troponin koncentrációját, ez viszont egy órát vesz igénybe.
A kutatásokat az orvosok számára elérhető troponin-vértesztek módosításával kezdték meg, mégpedig úgy alakították át őket, hogy a fehérjét a nyálban is azonosítani tudják. Ahhoz, hogy ezt megtehessék, el kellett távolítaniuk a felesleges proteineket a mintákból.
Ezután összesen 32 szívrohamon átesett, pozitív vértroponin-tesztet produkáló pácienstől vettek köpetmintát, valamint kontrollként 13 egészséges embert szintén megkértek arra, nyálmintájukkal járuljanak hozzá a kutatásokhoz.
Az előzetes eredmények rendkívül biztatónak mondhatóak, hiszen a tropininteszttel megerősített szívinfarktusos betegek 84%-ánál a nyálteszt szintén kimutatta a rendellenességet. A kezeletlen teszteknél mindössze 6%-os hatékonyságot értek el, ezért fontos, hogy megfelelő módon tisztítsák meg a köpetmintát, még mielőtt átesnek az ellenőrzéseken.
A legfontosabb az egész eljárásban, hogy alig 10 perc kell ahhoz, hogy kielégítő eredmények szülessenek. Habár a hitelesítő munkák továbbra is fontosak, a gyenge kardiovaszkuláris egészséggel rendelkező betegek esetében életmentő segítségként szolgálhat az új diagnosztikai eszköz, mivel szinte azonnal működik, pontosan úgy, mint egy terhességi teszt.
Ne hagyd ki: