Nagy-Britanniában betiltják az erdőirtásból származó termékek értékesítését
A brit kormány legújabb folyamatban lévő törvényjavaslata szerint a bevásárlóközpontokban nem árulhatnak majd olyan marhahúst, szójaszármazékot vagy egyéb élelmiszert, ami olyan területről származik, ahol illegális deforesztáció történt.
A brit kormány legújabb folyamatban lévő törvényjavaslata szerint a bevásárlóközpontokban nem árulhatnak majd olyan marhahúst, szójaszármazékot vagy egyéb élelmiszert, ami olyan területről származik, ahol illegális deforesztáció történt.
Az Egyesült Királyságban működő helyi vállalkozások kötelesek lesznek bebizonyítani a szóját, kókuszt és pálmaolajat tartalmazó termékekről, hogy nem törvénybe ütköző módon állították őket elő erdőirtás következtében kialakított termőföldeken.
Azok, akik ezt nem tudják vagy nem akarják megtenni, komoly pénzbírságokra számíthatnak – közölte az Élelmiszerügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (Defra).
A törvényjavaslatot azután kezdték el megtervezni, hogy a Defra részletes elemzésekbe kezdett, hogy kiderítse, milyen módon lehetne javítani a brit termőföldek helyzetén. Elsősorban a kisebb cégekre hárították volna át a felelősséget a nagyobb vállalatok vezetői, azonban a döntéshozók még időben észbe kaptak, ezért bezárultak minden kiskapuk a multik előtt is.
A Defra szóvivője megerősítette, hogy legfőképpen a szektor azon résztvevőire fognak összpontosítani, akik meghatározó tényezői a piacnak, és akik érdekeltek lehetnek profitorientált üzleti stratégiáik alapján a homályos üzletekben.
Az ENSZ soron következő globális klímacsúcsán, a COP26-on a britek nemzetközi szinten is előterjeszthetik a rendeletet, így más országok szintén alkalmazhatnák a szabályozásaikat.
Az új törvénnyel további nyomást helyezhetnek a brazil kormányra, akiknek el kell számolniuk azzal a 3 700 milliárd dollárral, amit az amazonasi őserdők deforesztációjára szántak, és amivel ellehetetlenítették a bennszülött indiánok mindennapi életét.
Az erdőirtás nagyjából az üvegházhatást okozó gázok 11%-áért felelős, ennek jelentős része mezőgazdasági termények előállítása nyomán alakul ki. Vannak országok, ahol akár 90%-os az illegális deforesztáció, ami ellen határozott fellépést kellene tennie a nemzetközi közösségnek.
A Greenpeace szerint igaz, hogy bár becsülendő a britek szándéka, azonban a rendelet megvalósítása korántsem lesz egyszerű, mivel például a brazil környezetvédelmi törvények könnyedén az útjukba állhatnak.
Ne hagyd ki: