Oltás helyett orrspray formájában beadható koronavírus elleni vakcinát fejlesztettek ki
Amerikai kutatók olyan speciális ellenanyagot alkottak meg, amit a légutakba juttatva megvédte a kísérleti rágcsálókat a COVID-19 kórokozójának fertőzésétől.
Amerikai kutatók olyan speciális ellenanyagot alkottak meg, amit a légutakba juttatva megvédte a kísérleti rágcsálókat a COVID-19 kórokozójának fertőzésétől.
Az eredmények eléggé biztatóak, habár egyelőre csak egereken végezték el a kísérleteket, ezért a humán klinikai tesztek még váratnak magukra, de ha ezeket is sikerrel veszik, akkor az egyetlen koronavírus-ellenszérumként könyvelhetik el, amit oltás helyett az orrba applikálva alkalmazhatnak.
A vakcina alapvető részeként a koronavírus jellegzetes tüskeproteinjét a megfázást okozó adenovírus szerkezetébe építették. Ezt a speciális adenovírust később úgy módosították, hogy semmilyen betegséget ne tudjon okozni, ezáltal könnyen felhelyezhető legyen az orrba és a légutakba, így az emberi sejtek kapcsolatba léphetnek vele, felfedezhetik rajta a tüskefehérjét, és antitesteket képezhetnek.
A kutatók hozzátették, hogy összesen kétféle tüskeprotein-mutációt adtak hozzá a vírushoz annak érdekében, hogy könnyebb legyen az immunrendszernek ellenanyagokat létrehoznia.
A legnagyobb áttörésnek mégsem maga a hatásmechanizmus, hanem az adagolás módja számít. Az adenovírusokat általában közvetítőként használják például az Ebola vagy tuberkulózis elleni szerek esetében, amelyeket injekció formájában adnak be. Habár vannak orrba fecskendezhető készítmények is, leggyakrabban gyengített, élő kórokozókat juttatnak be velük a szervezetbe.
De vajon működhet a dolog? Minden jel arra utal, hogy igen – a klasszikus, sokunk számára rémisztő injekciót leváltva akár egyszerű sprayként applikálható a vakcina a nyálkahártyába. Rájöttek, hogy amíg az injekciók hatására az egerek a tüdőgyulladással szemben ellenállóbbakká váltak, addig nem tudták megelőzni vele a Sars-CoV-2 vírus elszaporodását a légzőrendszerben. Embereken ez úgy nézne ki, hogy enyhébb COVID-19 tüneteket produkálnának, de a terjesztést és a további fertőzéseket képtelenek lennének megakadályozni.
Mindeközben az intranazális vakcina teljesen megvédte a felső és alsó légutakat a kórokozótól, embereknél pedig meggátolhatná a koronavírus hordozók általi továbbadását is. Ahhoz, hogy biztosan kijelenthessék, alkalmazni lehet a módszerüket, humán klinikai tesztelésekkel szükséges bizonyítaniuk az igazukat, ez viszont sajnos még hosszú időkbe telhet.
Ne hagyd ki: