Részeges rovarrobottal térképezhetik fel az emberek számára elérhetetlen területeket
A RoBeetle névre keresztelt parányi készülék egészen rendhagyó módon derítheti fel a rejtélyes zugokat, ahová eddig senki sem jutott el.
A RoBeetle névre keresztelt parányi készülék egészen rendhagyó módon derítheti fel a rejtélyes zugokat, ahová eddig senki sem jutott el.
Nem ez az első eset, hogy apró rovarok szolgálnak inspirációként a kutatók számára ahhoz, hogy felfedezetlen helyekről készítsenek felvételeket, ugyanis korábban már szereltek kamerákat apró szerkezetekre, most azonban a robottechnológiát hívták segítségül.
A Dél-Kaliforniai Egyetem Űrkutatási és Gépészmérnöki Tanszékének kutatói metanollal működő robotrovart hoztak létre, más szóval egy olyan apró mesterséges bogarat alkottak meg, ami alkohollal képes magát fenntartani. A robotot arra tervezték, hogy kússzon, másszon, valamint tudjon hordozni különféle terheket.
A Science Robotics tudományos lapban megjelent tanulmányból kiderült, hogy a RoBeetle-lel kifejezetten el szerették volna kerülni, hogy külső energiaforrástól függjön, ezért semmilyen kábel vagy vezeték nélküli technológiai megoldás nem szükséges az üzemeltetéséhez, azonban így is újra kell táplálni metil-alkohollal ahhoz, hogy mozgásba lendüljön.
A mesterséges mikroizmainak köszönhetően testtömegének 2,6-szorosát is elbírja, miközben csupán 88 gramm súllyal rendelkezik. Az izmokat platinaborítással ellátott nikkel-titán ötvözetből készült kábelek tartják össze.
Amikor a metanol felmelegedik, a robot lábain lévő vezetékek összehúzódnak és közelebb kerülnek egymáshoz. Ha a test újból lehűl, a lábak felveszik régi alakjaikat és elhelyezkedésüket, ezáltal képes mozogni maga a szerkezet.
A metanolnak hála a rovar tízszer több energiát képes magában tartani ugyanolyan tömegű akkumulátorhoz viszonyítva, ezért az állandó töltögetéssel és cserélgetéssel nem kell bajlódni.
A RoBeetle képességeit tesztelve különböző anyagokon próbálták ki, hogyan tud rajtuk helyet változtatni. Vattán és normál felületeken egészen könnyedén járkált, viszont üvegen és szivacson már meggyűlt a baja a mozgással, csak nagyon rövid távokat tudott rajtuk megtenni.
A jövőben többféle területen is alkalmazhatják majd a pöttömnyi robotkütyüt, például a régészek is hasznukat vehetik különféle helyek felkutatásában, de az sem elképzelhetetlen, hogy egyszer a mentőkutyák szerepét is átvehetik.
Ne hagyd ki: