Fellebbviteli bíróság: az Egyesült Királyság ruandai kitoloncolási terve „jogellenes”
A brit kormány ruandai terve a fellebbviteli bíróság szerint jogellenes. Ez pedig egy hatalmas csapást jelent a miniszterek bevándorlási politikájára nézve.
A CNN jelentése szerint a fellebbviteli bíróság kimondta, hogy az Egyesült Királyság ruandai terve, melynek célja, hogy egyes menedékkérőket Ruandába toloncolhasson, jogellenes. A csütörtöki döntés pedig hatalmas csapás a brit törvényhozóknak, hiszen ezzel megbukott egyébként is ellentmondásos bevándorlási politikájuk.
A három bíró által hozott határozatban a bíróság hatályon kívül helyezte a legfelsőbb bíróság döntését, mely korábban úgy ítélte meg, hogy Ruanda biztonságos harmadik országnak tekinthető, ahová menekülteket lehet küldeni. Az ítélet így szól:
A brit belügyminisztérium a döntés nyomán azonnal bejelentette, hogy most a Legfelsőbb Bírósághoz fordulhat az ügyben. Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a konzervatív kormány által javasolt rendszer szerint, melyhez Rishi Sunak miniszterelnök nemrég nemzetközi támogatást is kért, az Egyesült Királyságba illegálisan érkezettnek ítélt menedékkérőket az afrikai országba toloncolnák ki.
Csakhogy a legfrissebb döntés szerint a a menedékkérők Ruandába küldése sérti az emberi jogok európai egyezményét (EJEE), noha a közleményben azt megjegyezték, hogy a bíróság döntése „semmilyen véleményt nem tartalmaz a ruandai politika politikai érdemeiről vagy egyébként” Ruandáról.
A kormány szerint a program célja, hogy megakadályozza az embercsempész-hálózatokat, és megakadályozza, hogy a migránsok megtegyék a veszélyes tengeri utat Franciaországból a La Manche-csatornán át az Egyesült Királyságba. Emberi jogi aktivisták csütörtökön üdvözölték a döntést, miután etikátlannak és hatástalannak minősítették a ruandai tervet.