Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Jelentés: továbbra is növekszik a globális energiaipar üvegházhatásúgáz-kibocsátása

Úgy tűnik, hiába a zengzetes ígéretek, ezekből semmi sem valósult meg. A kutatók ismételten és sokadjára figyelmeztetnek: ténylegesen sürgős cselekvésre van szükség.

...svg content...Fotó: Unsplash/Marcin Jozwiak
Greenbox
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Guardian jelentése szerint közzétették a globális energetikai adatok átfogó felülvizsgálatának eredményeit, melyek ismét lesújtóak: az energiaipar üvegházhatásúgáz-kibocsátása tavaly tovább emelkedett, és új csúcsokat döntött annak ellenére, hogy a szél- és napenergia rekordméretű növekedést ért el.

Az Energy Institute által készített jelentés szerint a fosszilis tüzelőanyagok 2022-ben továbbra is a világ teljes energiafogyasztásának 82 százalékét tették ki, épp úgy, mint az azt megelőző évben, melynek következményeképpen az üvegházhatású gázok kibocsátása 0,8 százalékkal emelkedett, hiszen eközben a világ összességében több energiát használt fel. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A jelentés szerint pedig a globális energiafogyasztás várhatóan tovább emelkedik az előttünk álló évben, ami potenciálisan magasabb üvegházhatású gázkibocsátással járhat, miután Kína idén megszüntette a szigorú járványügyi korlátozásokat, melyek korábban látványosan visszafogták a repülőgépek üzemanyag-fogyasztását.

Juliet Davenport, az intézet elnöke az eredmények kapcsán megosztotta:

„A szél- és napenergia további erőteljes növekedése ellenére az energiaágazatban az energiával kapcsolatos globális üvegházhatású gázkibocsátás összességében ismét növekedett. Továbbra is a párizsi megállapodásban előírtakkal ellentétes irányba haladunk.”

Az adatokon aligha látszik a megújuló energiaforrások felé történő elmozdulás

A jelentésből az is kiderült, hogy vízenergia kivételével a megújuló energiaforrások tavaly a világ energiaigényének mindössze 7,5 százalékát fedezték: mindez közel 1 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, ami javarészt a szél- és napenergia rekordméretű növekedésének köszönhető.

Úgy tűnik azonban, hiába a törekvés, hiszen a megújuló energiaforrások boomját háttérbe szorította a globális energiafogyasztás tavalyi 1,1 százalékos növekedése. Mindez azt jelenti, hogy tavaly több olajat és szenet égettek el a kereslet kielégítésére.

Eközben a globális olajkereslet tavaly napi 2,9 millió hordóval nőtt, és 2022-re átlagosan 97,3 millió hordó/napra emelkedett, részben a világgazdasági tevékenység koronavírus-járvány utáni fellendülése miatt. Ugyanakkor a szén iránti kereslet 2014 óta nem látott magasságokba emelkedett, 2021-hez képest 0,6 százalékkal növekedett.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.

Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Donald Trump rövid időn belül másodszorra hívta fel Orbán Viktor miniszterelnököt, akivel minden bizonnyal elsősorban az ukrajnai helyzetről tárgyalt.