Anthony Blinken személyesen tárgyal Pekingben, nagy lépés ez az USA-nak
Anthony Blinken amerikai külügyminiszter személyesen utazott el Pekingbe egy tárgyalásra, az amerikai-kínai kapcsolatok újjáélesztésének reményében.
Az Al Jazeera jelentése szerint Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere Pekingben találkozott Vang Yi kínai csúcsdiplomatával, az Egyesült Államok azon erőfeszítésének részeként, hogy helyreállítsák az utóbbi időkben ingataggá vált kapcsolatokat.
A két vezető tisztviselő hétfőn a pekingi Diaoyutai Állami Vendégházban pózolt egy fotó erejéig, majd elindultak a diplomáciai tárgyalásokra. A megbeszéléseket követően mindkét fél kiadott egy-egy nyilatkozatot, melyek alapján a kínai fél harciasabb irányvonalat követett, szemben az amerikai külügyminiszterrel.
Úgy tudni, vasárnap több mint 7 és fél órán keresztül tárgyaltak a felek. Az amerikai külügyminisztérium nyilatkozata szerint Vang közölte Blinkennel, hogy a két ország közötti kapcsolatok „kritikus ponton” vannak, s válaszút elé állította a magas rangú tisztviselőt, mondván, vagy a párbeszédet és az együttműködést, vagy a konfrontációt és az ebből adódó konfliktust kell választania az Egyesült Államoknak.
Vang a megbeszélések során végig az Egyesült Államokat hibáztatta a két ország közötti kapcsolatok romlásáért, hangsúlyozva, hogy Tajvan Peking álláspontja szerint Kína „alapvető érdeke”, kiemelve, hogy ebben a témában Kína szerint „nincs helye kompromisszumnak”.
A nyilatkozatok alapján jól sikerültek a tárgyalások
Blinken ezzel szemben jóval békülékenyebb hangnemet ütött meg, hangsúlyozva a nyílt kommunikációs csatornák szükségességét annak biztosítása érdekében, hogy „a verseny ne fajuljon konfliktusba”. Egyelőre nem tudni, hogy Blinken Hszi Csin-ping elnökkel is tárgyalt-e mielőtt befejezte látogatását az országban.
Az amerikai külügyminisztérium „őszinte, érdemi és konstruktív” erőfeszítésnek minősítette a megbeszéléseket, abból a szempontból, hogy fenntartsák a „nyitott kommunikációs csatornákat”, mivel Blinken meghívta a kínai külügyminisztert az Egyesült Államokba, hogy fenntartsa a magas szintű kapcsolatot a kínai és amerikai tisztviselők között.
A találkozóról szóló kínai beszámoló is nagyrészt pozitív volt, és a nyilatkozatok alapján mindkét fél megállapodott abban, hogy növelik a kereskedelmi járatokat Kína és az Egyesült Államok között, valamint ösztönzik az emberek közötti cserekapcsolatokat diák-, tudományos és üzleti csoportokon keresztül.