A súlyos kudarc után kérdésessé vált a gepárdok Indiába történő visszatelepítése
Rendkívül komoly kudarc lett a vége a gepárdok Indiába történő visszatelepítésének: három felnőtt és három kölyök pusztult el nyolc hónap alatt Indiában.
A Guardian jelentése szerint össztűz alá került a gepárdok Indiába történő visszatelepítésének programja, miután az ellentmondásos kísérlet súlyos kudarcba fulladt: az elmúlt 8 hónapban összesen három felnőtt és három kölyök pusztult el az országban.
Az egymás után bejelentett halálesetek nyomán érthető módon masszív kritikák kereszttüzébe került az indiai Gepárd-projekt, az az 5,6 millió euró (2 milliárd forint) értékű nemzetközi program, melynek keretében az év elején 20 állatot telepítettek át Afrikából az indiai Kuno Nemzeti Parkba.
Egyes természetvédők arra mutattak rá, hogy nem volt elég hely a gepárdok számára, míg mások azt kifogásolták, hogy a projektet túlságosan elhamarkodottan hozták létre. A projekt tudósai azonban a súlyos kudarc ellenére is kitartanak amellett, hogy „a projekt kezdetén több halálos áldozattal kellett számolni”, állítva, hogy „a közeljövőben stabilizálódik a halálesetek száma”.
Sarah Durant professzor, a Londoni Zoológiai Társaság munkatársa azonban legkevésbé sem ért egyet a tudósok állításaival:
India kiirtotta a gepárdokat, most sikertelenül próbálkoznak a visszatelepítéssel
India saját gepárdpopulációja múlt században kipusztult, az utolsó dokumentált őshonos állatokat 1947-ben lőtte le Ramanuj Singh Deo maharadzsa. Az ázsiai gepárd ma már csak Iránban él. Ezzel szemben az afrikai gepárdok mintegy 6500 példánya él, s Dél-Afrikában sikeresen helyreállították az állományt a vadrezervátumokban.
E siker láttán India is hasonló programba kezdett, s erőfeszítéseket tett arra vonatkozóan, hogy a dél-afrikai gepárdok betelepítésével állítsák helyre az indiai populációt. Az első állatok, összesen nyolc namíbiai gepárd tavaly szeptemberben érkezett meg Kunóba, majd februárban további 12 állatot telepítettek át Dél-Afrikából.
Csakhogy ahogy arról korábban is beszámoltunk, május végére három kunói gepárd és három újszülött kölyök elpusztult: az illetékesek közlése szerint két felnőtt példány szervi elégtelenségben pusztult el, egy harmadik pedig egy erőszakos párzási összecsapás során vesztette életét. A gepárdbébik halálának oka azonban a mai napig nem tisztázott.