Soha nem melegedett még ennyire és ilyen gyorsan a világ óceánjainak vize
A melegebb óceánok elpusztíthatják a tengeri élővilágot, szélsőségesebb időjáráshoz és a tengerszint emelkedéséhez vezethetnek.
Egy új tanulmány szerint soha nem melegedett még ennyire és ilyen gyorsan a világ óceánjainak vize, ami még a tudósok körében is riadalmat keltett, mert még nem tudni, hogy ez az éghajlatváltozás, vagy a természetes változékonyság, esetleg mindkettő eredménye.
Ám a szakértők mindemellett úgy vélik, hogy a következő hónapokban egy erős El Niño jelenség is be fog következni: ez egy olyan időjárási rendszer, amely felmelegíti az óceánt, s ezzel be is indul a dominó-effektus.
Ugyanis a melegebb óceánok elpusztíthatják a tengeri élővilágot, szélsőségesebb időjáráshoz és a tengerszint emelkedéséhez vezethetnek, továbbá kevésbé hatékonyan nyelik el a bolygót felmelegítő üvegházhatású gázokat – írta a BBC.
A Telex szerint a Föld rendszerében tárolt hő 1960-2020: hová tűnik el az energia? című tanulmányból az is kiderül, hogy az elmúlt 15 évben 50%-kal nőtt a Föld felhalmozott hőmennyisége, a többlet nagy része pedig az óceánokba került.
Ennek a következménye például az is, hogy idén áprilisban nemcsak az óceánok általános hőmérséklete döntött új rekordot, hanem egyes régiókban a hosszú távú értékekhez képest is óriási volt a különbség (márciusban Észak-Amerika keleti partjainál a tenger felszíni hőmérséklete 13,8 °C-kal magasabb volt, mint az 1981-2011 közötti átlag).