Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Gyerekeknél 1-es típusú cukorbetegséget okozhat a koronavírus

A COVID-19 fertőzés egyre súlyosabb tüneteket okozhat, a fertőzés után pedig akár hosszan tartó, krónikus elváltozások léphetnek fel a fiatalabb korosztály szervezetében is.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A COVID-19 fertőzés egyre súlyosabb tüneteket okozhat, a fertőzés után pedig akár hosszan tartó, krónikus elváltozások léphetnek fel a fiatalabb korosztály szervezetében is.

Az Imperial College London kutatói összesen öt kórház pediátriai részlegén kezelt gyereket vizsgáltak és rájöttek, hogy március 23. és június 4. között nagyjából 30 fiatalnál diagnosztizáltak 1-es típusú diabéteszt. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Általánosságban a 2-es típusú cukorbetegséget szokták megállapítani ilyen korban, de még azt is csak 50%-kal kisebb gyakorisággal. Öt gyerekről kiderült az is, hogy hordozza magában a koronavírus kórokozóját, kilenc fiatal pácienst viszont nem teszteltek le, ezért könnyen lehet, hogy összefügghet a COVID-19 fertőzés a diabétesszel.

Szakértők szerint a Sars-CoV-2 közvetlenül támadhatja meg a hasnyálmirigyben lévő sejteket, amelyek nélkülözhetetlen résztvevői az inzulintermelés folyamatának. 1-es típusú cukorbetegség akkor jöhet létre, amikor az immunrendszer tévesen elpusztítja az inzulin előállítását célzó béta-sejteket, ezért anyagcserezavar alakulhat ki.

Mint ismeretes, az 1-es típusú diabéteszt általában gyerekkorban fedezik fel, kezelése leggyakrabban napi szinten történő inzulin-adagolással történik. Ha elmarad a mesterséges utánpótlás, az túl magas vércukorszinthez és halálhoz vezethet.

Mivel maga a cukorbetegség és a vírusfertőzés is gyengíti az immunrendszert, valamint az ellenállóképességet, ezért valószínű, lehet kapocs a két egészségügyi probléma között. Korábban már kimutatták, hogy az enterovírusokat nagyobb eséllyel kapják el a diabéteszesek, de akár a COVID-19 kórokozója is ludas lehet a rendellenességek kialakulásában.

„Az analízisünkből kiderült, hogy a pandémia tetőpontján az 1-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált gyerekek aránya kirívó módon magas volt az északnyugat-londoni kórházakban a korábbi évekhez viszonyítva. Bebizonyítottuk, hogy szervezetükben aktívan jelen lehetett a koronavírus.”

magyarázta Dr. Karen Logan, a tanulmány szerzője.

A gyerekek többségénél antitest-tesztekkel végezték el a mintavételezéseket, amivel rendkívül pontos eredményeket lehet kapni. Mivel a járvány csúcspontján Nagy-Britanniában hiánycikknek számítottak a tesztek, ezért valószínű, hogy több diabéteszes esetet is kihagyhattak, akiknél szintén jelen lehetett a COVID-19 kórokozója.

Néhány gyereknél az életveszélyes diabéteszes ketoacidózist szintén felfedezték, ami akkor állhat fenn, ha a szervezetből elfogy az inzulin, a keton nevű molekulák felgyülemlenek, gyors beavatkozás nélkül pedig beállhat a halál.

Egyelőre csak tapogatóznak az orvosok, mi állhat az esetek hátterében, tudományos szempontból azonban még mindig nem lehet konkrét összefüggésként magyarázni a helyzetet, ehhez még kísérletek és megfigyelések százait szükséges elvégezni.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/mar-toborozzak-a-britek-a-kockazati-csoportba-tartozo-onkenteseket-a-koronavirus-vakcina-tesztelesere/

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.