Hiába nő a bér, ha egyre kevesebbet ér a magyarok fizetése
Utoljára a 2008-as gazdasági világválság idején zuhant ekkorát a reálbér.
Mintegy 16,1 százalékkal nőtt januárban a hazai bruttó átlagkereset, amivel a bruttó bérek elérték az 528 ezer forintot. A béremelkedés dinamikája azonban így is lassuló tendenciát mutat, de nem ez a legnagyobb probléma.
Sokkal nagyobb fejfájást okoz a továbbra is rendkívül magas infláció, amely februárban mindössze 0,3%-kal mérséklődött, és továbbra is 25,4%-on áll, ami miatt a fizetések is egyre kevesebbet érnek.
Többismeretlenes még az egyenlet
A reálbérek egy év leforgása alatt 7,6%-ot estek, ami a lakossági fogyasztást is magával rántotta, és mint a Portfolio megírta, utoljára a 2008-as gazdasági világválság során tapasztalhattunk hasonlót Magyarországon.
A bérdinamika lassulása ellenére is dinamikusnak mondható az emelkedés, ami azonban így is jócskán elmarad az infláció mértékétől, melynek csökkenése hozhatja el a várva várt pozitív változásokat.
Az áremelkedések mérséklődésével várhatóan a reálbérek csökkenése is kisebb lesz, kérdés, hogy milyen mértékben közelednek egymáshoz az adatok, és ezt mennyire követi majd le a béremelkedés üteme.