Még több olaj szivárgott a teherhajóból Mauritiuson: ökológiai katasztrófa, aminek nagy ára van
Nem lehetett megakadályozni, hogy újabb olajréteg kerüljön a természetvédelmi területre, miközben egyre több a kérdés az ökológiai katasztrófa kapcsán.
Nem lehetett megakadályozni, hogy újabb olajréteg kerüljön a természetvédelmi területre, miközben egyre több a kérdés az ökológiai katasztrófa kapcsán.
Az MV Wakashio névre keresztelt teherhajó hatalmas károkat okoz Mauritiuson, és nemcsak a természetben, hanem a gazdaságban is. A hajó még július 25-én futott zátonyra, majd egy héttel később több mint 1000 tonna olaj szivárgott ki a raktérből a védett tengeri parkba.
Egyelőre azt sem tudni, hogy milyen körülmények között futott zátonyra a japán hajó, és érdekes kérdést vet fel, hogy miért hajóztak olyan közel a veszélyes zátonyhoz. Ennek kapcsán a Greenpeace írt levelet a hajó tulajdonosaihoz.
A fontosabb kérdések között szerepel az is, hogy a zátonyra való futás után miért nem cselekdtek azonnal. A Greenpeace úgy látja, hogy az azt követő napokban nagyon kevés dolog történt a hajóhoz köthető emberek részéről, noha mindenki tudhatta, hogy mi a rakomány, és ha az kiszabadul a hajóból, akár visszafordíthatatlan károkat is okozhat.
A CNA kiemelten foglalkozik a témával, és egy valódi ökológiai katasztrófáról van szó, ami még mindig nem ért véget. Miközben a hajótartályokat szerdán sikeresen kiürítették a további pusztítások elkerülése érdekében, a rakományrészből fennmaradó 100 tonna olaj némely része pénteken szivárogni kezdett, amiről a nemzeti válságbizottság számolt be.
A szakértői vélemények szerint az ilyen jellegű szivárgás várható volt, aminek az oka a a hajó elmozdulása, melynek egy része víz alá került. Egy helyi halász azt mondta pénteken, hogy a hajó körül ismét feketévé vált a víz.
Eddig több mint 700 tonna olaj folyékony hulladékot és 260 tonna szilárd hulladék iszapot és törmeléket távolítottak el az óceánból. Nem sokkal az incidens után több ezer helyi lakos kezdett el önként munkát végezni, majd megkérték őket, hogy hagyják abba a házi készítésű eszközökkel való munkát, amíg a szakértők által felügyelt strukturált tisztási terv el nem készül.
A cél tudományos megközelítést igényel, hogy biztosítsák az ökoszisztéma gyors rehabilitációját. Mindenki tisztában van a helyzet és a károk súlyosságával, és nyilvánvalóan ennek anyagi következményei is lesznek.
Ne hagyd ki: