Újra fellángolt a vita, miszerint a koronavírus egy kínai laborból szivárgott ki
Újraéledt a vita, miszerint a koronavírus egy kínai laborból szökhetett ki: a téma azért lángolt fel újra, mert a Wall Street Journal vasárnap közzétett egy friss és riasztó jelentést.
A Wall Street Journal vasárnap közzétett egy friss jelentést, melyben arról számoltak be, hogy az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma (DOE) arra a következtetésre jutott, hogy a vírus valószínűleg egy kínai laboratóriumi szivárgásból származik.
A koronavírus, vagyis a Sars-CoV-2, melyet először 2019 decemberében fedezek fel a kínai Vuhanban, azóta globális járvánnyá nőtte ki magát, a Johns Hopkins Egyetem szerint világszerte több mint 6,8 millió ember halálát okozva.
Már a világjárvány kezdetétől fogva komoly kérdések merültek fel annak kapcsán, hogy honnan indulhatott pusztító útjára a vírus, és jellemzően két vezető elmélet uralja a tudományos közösséget: a legtöbb tudós kezdetben úgy gondolta, hogy a vírus egy denevéren keresztül jutott el a „nulladik beteghez” a vuhani piacon.
Ezzel egy időben azonban egy másik elmélet is teret nyert, nevezetesen, hogy a vírus valójában emberek műve, és egy Vuhanhoz közeli laboratóriumból szivárgott ki, noha az amerikai kormányzati szervek soha nem mondták ki, hogy egyetértenek ezzel az elmélettel.
Még mindig nem tudni, honnan származik a vírus
Ennek ellenére továbbra is masszív megosztottság uralkodik a tudományos közösségben a témában. A Wall Street Journal pedig csak tett rá egy lapáttal, ugyanis vasárnap arról számoltak be, hogy a DOE lett a második szövetségi ügynökség, mely megállapította, hogy bár nem biztosan, de a vírus „valószínűleg egy vuhani laborból származik”.
Az első szövetségi ügynökség, mely „kevés bizonyossággal” jelentette ki, hogy a vírus egy laborszökevény, az FBI volt. A DOE szerint e friss megállapítás új hírszerzési információk alapján született. Ennek ellenére még a hírszerző közösség is megosztotta vírus eredetét illetően.
A jelentésben nem erősítették meg, és nem is mutattak be bizonyítékokat a világjárvány során a közösségi médiában elterjedt elméletekre, többek között arra sem, hogy a vírus valójában egy biológiai fegyverként készült, ahogy arról sem esett szó benne, hogy Dr. Anthony Fauci bármilyen formában is érintett volt a szivárgásban.