Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,36 Ft
Euró
389,29 Ft
Font
454,50 Ft
Bitcoin
64,278 $

Több tízezer tüntető vonult az utcára Jeruzsálemben

Izrael kormány azzal a tervvel lépett elő, hogy átalakítanák az igazságügyi rendszert, mindezt oly módon, hogy politizálnák a bíróságokat, ezzel aláásva az ország demokratikus működését.

Fotó: Az izraeli igazságügyi rendszer tervezett átalakítása ellen tüntetnek ellenzékiek a parlament, a kneszet jeruzsálemi épülete előtt 2023. február 20-án, amikor a tervezetről az első szavaazást tartják. MTI/EPA/Abir Szultan
Közel-Kelet

Borbély Fanni

Szerkesztő

A New York Times jelentése szerint több tízezer tüntető gyűlt össze Jeruzsálemben, folytatva a hétfői megmozdulásokat: a demonstrálók a kormány azon terve ellen tiltakoznak, hogy átalakítanák az igazságszolgáltatást, mely alapjaiban rengetné meg az ország demokratikus működését.

A tüntetők közül sokan konvojban érkeztek meg a helyszínre, majd elzárták a városba vezető autópályát, végül pedig a parlament épületének közelében gyűltek össze, ahol a törvényhozók a bírósági felügyelet korlátozását és a politikusok bíróságok feletti befolyásának növelését célzó két törvényjavaslatról szóló szavazás első szakaszára készültek. Soron kívül Három év börtönt is kaphatnak a kegyetlen állatkínzók

A több órán át tartó igen viharos vitát követően azonban éjfél után mindkét törvényjavaslatot elfogadták, ám ez csak az első lépés, még vár rájuk egy felülvizsgálat: a 120 képviselő közül 63 mellette, 47 képviselő pedig ellene szavazott, míg 10 képviselő nem jelent meg az ülésen. A kormánykoalíció tagjai üdvözölték a törvényjavaslatok elfogadását, ám a reform ellenzői hangsúlyozták, „ez egy sötét nap lesz az ország történelmében”.

Yair Lapid, az ellenzék vezetője egy tweetben jelentette ki:

„A koalíció tagjait majd a történelem fogja megítélni ezért az éjszakáért. A demokráciának okozott kárért, a gazdaságnak okozott kárért, a biztonságnak okozott kárért, és azért, hogy szétszakítjátok Izrael népét, és egyszerűen nem érdekel titeket.”

Az egyik törvényjavaslat megváltoztatná a bírákat kiválasztó kilenctagú bizottság összetételét, hogy csökkentse a jogi szakemberek befolyását, ezzel együtt pedig a kormány képviselői és kinevezettjei automatikus többséget kapjanak: magyarul e változtatás lehetővé tenné, hogy a mindenkori kormány nevezze ki a bírákat.

A második törvényjavaslat pedig arról szól, hogy megfosztanák a a Legfelsőbb Bíróságot azon jogkörétől, hogy a parlament által elfogadott alapvető törvényeket megsemmisítse. A mostani ülés után a törvényjavaslatoknak vissza kell kerülniük a bizottsághoz további vitára, majd két további szavazást kell tartani, mielőtt törvényerőre emelnék.

Nagy Márton szerint Magyarország az űripar egyik meghatározó szereplője lehet

A nemzetgazdasági miniszter szerint minden adott ehhez.