Kiderült, mi okozhatja a koronavírus tüneteinek súlyosbodását
Kutatók öt biológiai indikátort fedeztek fel a COVID-19 páciensek vérében, amelyeket az elhalálozás kockázatával hoztak összefüggésbe.
Kutatók öt biológiai indikátort fedeztek fel a COVID-19 páciensek vérében, amelyeket az elhalálozás kockázatával hoztak összefüggésbe.
A Future Medicine tudományos lapban közzétett tanulmányban a George Washington Egyetemi Kórházban március 12. és május 9. között kezelt 299 koronavírus-beteg kórlefolyását vizsgálták.
Kiderült, hogy pontosan 200 páciens szervezetében kimutatható volt mind az öt biomarker, név szerint az IL-6, a D-dimer, a CPR, az LDH és a ferritin.
Kutatók úgy gondolják, hogy ezen indikátorok megemelkedett szintje kapcsolatban állhat a gyulladásos kórképek és a vérzéssel járó rendellenességek kialakulásával, ezáltal megnőhet az intenzív osztályra történő átszállítás, az intubálás, a lélegeztetőgépre való kötés és a halál rizikója.
A szakemberek hozzátették, legnagyobb eséllyel akkor végződhet halállal a fertőzés, ha az LDH molekula koncentrációja magasabb 1200 egység/liternél, a D-dimer szintje pedig több mint 3 mikrogramm/milliliter.
Jelenleg az orvosok a koronavírus-fertőzés súlyosbodásának rizikóját főleg a korral járó tényezők és a különböző krónikus betegségek – mint például legyengült immunrendszer, elhízás, kardiovaszkuláris elváltozások – meglétének detektálásával határozzák meg.
Az új módszernek hála az intenzív osztályon kezelt páciensektől vett vérminták analízisével és a biomarkerek megfigyelésével sokkal precízebb döntéseket hozhatnak majd egyes betegek terápiájáról.
Ne hagyd ki: