Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,01 Ft
Euró
390,56 Ft
Font
457,19 Ft
Bitcoin
57,181 $

Államcsőd közeli helyzetbe kerülhet Magyarország az uniós pénzek nélkül?

A lehető legrosszabb forgatókönyvről is szó esett az ATV Híradójában, s bár megoszlanak a vélemények ezen eshetőség kapcsán, az uniós pénzek csúszása valóban komoly problémákat generálhat Magyarországon.

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Gazdaság

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az ATV Híradójának legfrissebb riportja az uniós pénzek kapcsán vette górcső alá Magyarország gazdasági helyzetét, s több szakértőt is megszólaltattak a témában. A legfrissebb döntés nyomán Európai Bizottság mintegy 3000 milliárd forint összegű támogatást tartana vissza Magyarországtól, sajtóértesülések szerint pedig azért döntöttek így, mert a bizottság elégtelennek tartja a magyar kormány vállalásait.

Hegedűs Dániel politikai elemző ennek kapcsán rámutatott, „az Európai Bizottság álláspontját csak november 30-án fogjuk hivatalosan is megismételni”, mivel az uniós pénzek sorsáról december 6-án fog dönteni az Európai Tanács. A szakember meglátása szerint esélyes, hogy rövidtávon nem számíthatunk az uniós pénzekre. Soron kívül Szigorított a kormány a testnevelés óra alóli felmentéseken

„A magyar kormánynak a nagyon konfliktusos külpolitikája: a finn-svéd NATO-csatlakozásnak és a 18 milliárdos ukrán segélycsomagnak a blokkolása vélhetően nagyon sok tagállamot abba az irányba mozdított el, hogy nem feltétlenül fogják a magyar kormány álláspontját támogatni, vagy a magyar kormány pártját fogni a Tanácsban”

– emelte ki Hegedűs.

A szakember ismertette, két pénzügyi csomagról van szó: az egyik a koronavírus-járvány miatt létrehozott helyreállítási alap, s ennek kifizetéséhez kell a kormánynak teljesítenie az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos mérföldkövet. A másik a kohéziós forrás, összességében pedig több mint 13 milliárd euróról beszélünk.

A legrosszabb forgatókönyv az államcsőd közeli helyzet

Ha az uniós pénz nem érkezik meg, úgy a kormánynak át kell csoportosítania forrásait, ám a beruházások és a komolyabb fejlesztések veszélybe kerülhetnek. A Jobbik elnöke, Gyöngyös Márton rámutatott, konkrétumokat nem lehet tudni, ám ennél jóval komolyabb problémát jelent, ha az uniós pénzek nem érkeznek meg, úgy államcsőd közeli állapotba is kerülhet Magyarország.

Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke pedig arról beszélt, hogy még a jelenlegi helyzetben is azt kommunikálja a kormány, hogy „minden rendben van”, hangsúlyozva, hogy azt látják, hogy a valóság épp ennek az ellenkezője, hiszen „a magyar kormány folyamatosan vereséget szenved”.