Szentkirályi Alexandra: Magyarország klímabajnok
Magyarország többek között a klímakérdésekben is jól teljesít, és energiaválság ide vagy oda, tartja a kitűzött célokat.
Szentkirályi Alexandra örömmel számolt be arról, hogy 1990 óta Magyarország 34%-kal csökkentette a szén-dioxid kibocsátását, ami jelentős differencia. Ezzel szemben a nagy kibocsátó G7 országok rendre elmaradnak a kitűzött céloktól.
„Magyarország klímabajnok és az energiaválságban is tartja a kitűzött célokat! Hazánk 1990 óta 34 százalékkal csökkentette a szén-dioxid kibocsátását, míg a nagy kibocsátó G7 országok rendre nem teljesítik a kitűzött célokat.” – jegyezte meg a magyar kormányszóvivő a Facebook oldalán.
Szentkirályi szerint jó úton haladunk az EU 2030-as klímacéljának elérése felé. Mindeközben a magyar kormány újabb változtatásokat vezet be, hogy ezen a területen is újabb nagy előrelépéseket tapasztaljunk.
„A kormány határozott, átgondolt és nem utolsó sorban zöld intézkedéseinek köszönhetően jó úton haladunk az Európai Unió 2030-as klímacéljának elérése felé. Emellett a magyar kormány Európában elsőként törvénybe iktatta a 2050-ig kitűzött kibocsátás-csökkentési célokat, sokszor szigorúbb vállalásokat alkalmazva, hogy minden magyar család egy fenntartható, zöld országban élhessen.
A jelen és a jövő legfontosabb feladatai
„A kormány ráadásul 2022 decemberétől külön energetikai minisztérium felállításáról döntött, minthogy az energetikai kérdések – amiknek szerves része a megújuló energia használata is – a jelen és a jövő legfontosabb feladatai közé tartoznak.”
„Magyarország a Cambridge Egyetem felmérése szerint ma is a világ 21. legfenntarthatóbb országa, ami visszaigazolja, hogy jó úton járunk. Más szelek fújnak azonban Németországban, ahol a liberális-szocialista-zöld kormánykoalíció szélturbinákat bont le, hogy helyet adjon a nyíltszíni lignitkitermelésnek!”
„A liberális, megfontolatlan klímapolitika nemcsak energetikai, hanem fenntarthatósági katasztrófába is sodorta Németországot, amelynek köszönhetően a Német Szövetségi Energia- és Vízgazdálkodási Szövetség (BDEW) friss felmérése alapján 2022 első félében a szén villamosenergia-termelésben játszott szerepe 30 százalékra emelkedett a tavalyi 25 százalékhoz képest.”
„Mindezt pedig tetézi, hogy Robert Habeck német gazdasági és klímaügyi miniszter támogatja, hogy szén- és olajalapú erőművek termeljenek energiát az atomerőművek helyett, utóbbiak pedig még az Európai Unió szerint is fenntartható energiaforrásnak számítanak. Így ez aligha nevezhető zöld fordulatnak.”
„Míg a nyugati országok sokszor össze-vissza cselekszenek, ellentmondva saját maguknak, vállalásaiknak, addig a következetes magyar klímapolitika a fenntartható, zöld és élhető jövőt teremti meg!”
„Ha ehhez hozzávesszük az ENSZ klímacsúcs kudarcát, ahol nem sikerült megállapodni új kibocsátás csökkentési célokról, a nemzetközi helyzet aligha rózsás. A brüsszeli vezetők is csalódottságuknak adtak hangot, ami természetesen érthető, de abból a szempontból aligha, hogy épp az uniós nagy kibocsátok azok, akik az energiaválságban elsőként dobták sutba saját vállalásaikat. A politikai szlogenek és a saját magunkat tönkretevő szankciós politika helyett a valódi cselekvés ideje jött el!”