Az MNB-alelnöke biztos benne, hogy sikeres lesz az infláció elleni küzdelem
Magyarország minden erejével azon van, hogy többek között az infláció elleni küzdelemből is megerősödve kerüljön ki.
Az infláció elleni küzdelem sikeres lesz – jelentette ki Patai Mihály, a jegybank alelnöke a BÉT50 konferencián csütörtökön Budapesten. A BÉT50 – a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) középvállalatokra fókuszáló konferenciáján hozzátette: a szigorú monetáris politika harmóniába fog kerülni a szűkítő fiskális politikával. A gazdaságpolitika harmadik eleme, a jövedelempolitika pedig neutrális marad. Így az infláció elleni küzdelem sikeres lesz. „Arra kell felkészülni, hogy jövőre kétszámjegyű lesz az infláció, bonyolult év előtt állunk” – fogalmazott Patai Mihály.
Kitért arra, hogy néhány termék ára már csökkent, néhány országban így a fogyasztói árindex is csökkent, ami bíztató. Az infláció elindult visszafelé, ami jó hír – fogalmazott, hozzátéve, hogy a nyersanyag- és élelmiszerpiacok korrekciójának dezinflációs hatása lehet.
A BÉT elnöke hangsúlyozta, hogy az ársapkákat ki kell vezetni, mert azok ugyan rövid távon működhetnek, de hosszú távon ellentmondásokat okoznak. A GDP-növekedésről szólva elmondta, hogy a jegybank szerint jövőre csökken annak üteme, de mint fogalmazott, ez „inflációs időszakban normálisnak számít”. Fontosnak nevezte a fegyelmezett fiskális és monetáris politikát, az uniós megállapodást, „azután szépen, szerényen túléljük a következő évet”.
2008 óta nem tapasztalt volatilitás jellemzi a részvénypiacokat
Végh Richárd, a BÉT vezérigazgatója elmondta: idén hetedik alkalommal is elkészült a BÉT 50 – Ötven hazai vállalat sikertörténete című kiadvány. A kiadvány ötven, dinamikusan fejlődő társaságot mutat be a szélesebb nyilvánosság számára, és a vezérigazgató szerint bőven van még tartalék a magyar gazdaságban, vannak még hasonló sikeres kkv-k.
Kitért arra, hogy az elmúlt három évben 2008 óta nem tapasztalt volatilitás jellemzi a részvénypiacokat, az orosz-ukrán háború az egész világgazdaságot befolyásoló válsághelyzetet eredményezett. Hozzátette, hogy a tőkepiaci ökoszisztéma a külső nehézségek ellenére is folyamatosan épül, a budapesti tőzsde kkv-piacain dinamikus a növekedés.
A most bemutatott cégekkel együtt a BÉT 50 közösség immár közel 350 taggal rendelkezik, ezek 2021-ben 4300 milliárd árbevételt értek el. Végh Richárd a fenntarthatóságot versenyképességi kulcskérdésnek nevezte, és jelezte: a BÉT segít a cégeknek a felkészülésben és a megfelelésben, például zöld finanszírozási tanácsadással. A tőkepiac hozzásegítheti a magyar kkv-ket ahhoz, hogy az időszak nyertesei legyenek – mondta. Jelezte: a 2022-es év fókuszpontja a fejlődés fenntartása, legyen szó az ökoszisztéma további bővüléséről, vagy a fenntarthatósági szemlélet mélyebb integrálásáról, mind a BÉT, mind a kibocsátók szintjén.
Motorként hajtsák a magyar gazdaságot,
A BÉT50 közösség új belépőinek összesített árbevétele a tavalyi évben 319 milliárd forintot, EBITDA értékük 41 milliárd forintot tett ki, magukban hordozzák annak a lehetőségét, hogy motorként hajtsák a magyar gazdaságot, illetve nemzetközi sikertörténetet valósítsanak meg – mondta a vezérigazgató.
Szabó Levente, a Magyar Bankholding vezérigazgató-helyettese arról tájékoztatott, hogy a vállalati szektor finanszírozási oldalon stabilan néz szembe a mostani turbulens gazdasági időszakkal. A bankrendszer felkészült, tőkeoldalon és likviditási oldalon is egészséges képet mutat, ellentétben a 2008-as válságidőszakkal. Hozzátette: a hitelportfólió minősége is jó, azzal együtt, hogy a következő negyedévekben emelkedni fog várhatóan a nem teljesítő hitelek aránya. A hitelezési kilátásokról azt mondta, hogy a hitelképesség-vizsgálatokon szigorítás várható, a fedezeti elvárások nőttek, ez a következő néhány negyedévben megmarad.
A csütörtöki konferencián, amely a hazai középvállalatok csúcstalálkozója, a több mint 300 vállalati vezető előadásokon és panelbeszélgetéseken vitatta meg a hazai vállalatok előtt álló legfontosabb kihívásokat, mint a finanszírozási- és fenntarthatósági kérdések, a magas energiaárak által támasztott kihívások. Valamint ezek mellett megismerkedtek a tőkepiaci finanszírozás által nyújtott lehetőségekkel. A kiadvány háttérmunkálatai során idén is az EY nyújtott szakmai támogatást a BÉT számára. Főtámogatóként a Magyar Bankholding és a Széchenyi Alapok járult hozzá a kiadvány létrejöttéhez és a konferencia megrendezéséhez, a kötet a bet50.hu weboldalon online is megtekinthető.
(MTI)