Több ezer ember kényszerült otthona elhagyására, az M23 Gomához közeledik
Az M23 lázadói és a Kongói Demokratikus Köztársaság közötti harcok mostanra humanitárius válságot idéztek elő, hiszen az összecsapások nyomán több ezer ember kényszerült otthona elhagyására.
A Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) instabil keleti régiójában több ezer ember kényszerült otthona elhagyására, miután a KDK hadserege és az M23 lázadói közötti harcok egyre komolyabbak, s vészesen közelednek a kulcsfontosságú Goma városához.
A KDK hadseregének szóvivője arról számolt be, hogy az összecsapások ismét kiújultak pénteken Észak-Kivu tartományban, ezzel véget vetve a lázadók legutóbbi, október 20-i offenzivája utáni egyhetes nyugalomnak.
Ismét Gomáért folyik a harc
Guillaume Ndjike, az észak-kivui hadsereg szóvivője arról számolt be, hogy Kibumba, Rugari és Tongo falvak környékén újult ki a feszültség: Kibumba falu mintegy 20 kilométerre fekszik Gomától, melyet az M23 egy kis időre sikeresen elfoglalt, amikor 2012-ben megtörtént az első nagy felkelés részükről.
A szóvivő úgy fogalmazott, a lázadók folyamatosan támadnak, a hadsereg pedig minden erejével azon dolgozik, hogy megfékezze a lázadókat, és több-kevesebb sikerrel igyekeznek visszaszorítani őket. Egy neve elhallgatását kérő tongói lakos megosztotta, a hadsereg már kivonult a területről, a lakosok pedig tömegesen menekülnek – ugyanerről számolt be egy kibumbai lakos is.
Malcolm Webb, az Al Jazeera tudósítója a Gomától mintegy 15 kilométerre fekvő Kibati faluból tudósítva osztotta meg, hogy a kongói kormányerők több mint egy napig tartó heves harcok után tudták csak visszaverni az M23 lázadóinak támadását Kibumbában.
Humanitárius válságot idézett elő a harcok kiújulása
A két fél között zajló heves harcok nyomán humanitárius válság alakult ki az országban, hiszen a kitelepített lakosok kénytelenek rögtönzött táborokban aludni, s arra panaszkodnak, hogy nagyon kevés élelmiszerhez jutnak hozzá.
A frontvonal másik oldalán lévő közösségi vezetők arról számoltak be, hogy mintegy 60 ezer ember rekedt a frontvonal mögött, azon a területen, mely jelenleg az M23 ellenőrzése alatt áll, arra kérték a kormányt, hogy hozzanak létre egy humanitárius folyosót, hogy a civilek elhagyhassák a területet.
Az elmúlt napokban több százan menekültek Kibatiba, mely város az elmúlt hónapban három ideiglenes menekülttábort is felállított a belső menekültek számára; sokan azonban olyan házakban próbálnak menedéket keresni, melyeket a korábban délebbre menekült lakosok már elhagytak.