Több ezer kínai szállítmányt nem fogad az Egyesült Államok
Több százmillió dollár értékű napelem-alkatrészt szállító hajók várakoznak az amerikai kikötőkben, amelyeknek megtiltották a rakodást az tiltó új törvény alapján, mert az Egyesült Államok nem akar asszisztálni a kínai rabszolgamunkához.
Szövetségi vámtisztviselők és ipari források arról számoltak be, hogy június óta több mint ezer, több százmillió dollár értékű napelem-alkatrészt szállító hajó ácsorog amerikai kikötőkben, mert az új import-törvény tiltja a kínai Hszincsiang régióból származó behozatalt a rabszolgamunkával kapcsolatos aggodalmak miatt – írja a France24.
A lefoglalásokkal akar a Biden-kormány nyomást gyakorolni kínára az ujgurok miatt, azonban ha ezek az alkatrészek nem érkeznek meg, az könnyen visszaüthet, ugyanis lassíthatja a kormánynak az amerikai energiaszektor szén-dioxid-mentesítésére irányuló erőfeszítéseit az éghajlatváltozás elleni küzdelem érdekében.
A Reuters úgy tudja, hogy az amerikai vám- és határvédelem 1053 napenergia-berendezés-szállítmányt foglalt le június 21., az ujgur kényszermunka védelméről szóló törvény hatályba lépése és október 25. között.
Kína tagadja a Hszincsiangban elkövetett visszaéléseket. Peking kezdetben azt mondta, hogy fogolytáborok nem is léteznek, de később elismerte, hogy „szakképző központokat” hozott létre, amelyek szükségesek a terrorizmus, a szeparatizmus és a vallási radikalizmus megfékezéséhez.
A probléma megoldása nehéz, de az asztalra kerülhet, miután a Fehér Ház közölte, hogy Biden elnök hétfőn tárgyalásokat folytat Hszi Csin-ping kínai elnökkel a G20-as csúcstalálkozó miatt. A két vezetőnek 2021 januárja óta, amióta Joe Bident beiktatták, ez lesz az első személyes találkozójuk.
Biden, akit csütörtök este a Fehér Házból távozóban arról kérdeztek, hogy szerinte eredményesek lesznek-e a megbeszélések, így válaszolt: „mindig úgy gondolom, hogy a beszélgetéseim eredményesek”.