Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

USA: Kína és Oroszország megakadályozhatná az észak-koreai atomkísérleteket

Az Egyesült Államok kormánya azon az állásponton van, hogy Kína és Oroszország rendelkezik olyan befolyással Észak-Koreában, melynek segítségével meggyőzhetnék Phenjant arról, hogy állítsa le atomkísérleteit.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/KCNA/KCNA
Ázsia
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Al Jazeera a Reuters nyomán számolt be arról, hogy az Egyesült Államok szerint Kína és Oroszország rendelkezik olyan befolyással Észak-Koreában, melyet felhasználhatnának arra, hogy meggyőzzék Phenjant, állítsa le a Dél-Koreával is feszültséget keltő, tervezett atomkísérleteit.

Egy magas rangú amerikai kormánytisztviselő neve elhallgatását kérve arról nyilatkozott, hogy bár az Egyesült Államok már május óta arról beszél, hogy Észak-korea 2017 óta először tervezi újraindítani nukleáris kísérleteit, még mindig nem világos, hogy ezeket mikor viszi véghez. Soron kívül A jövő héten Kirgizisztánba utazik Orbán Viktor

Dél-Korea hónapok óta erre figyelmeztet

Dél-Korea már hónapok óta arról beszél, hogy Észak-Korea rövidesen véghez viheti hetedik atomkísérletét, ezt pedig a múlt hét folyamán az ENSZ nukleáris megfigyelőszervezete is megerősítette, mondván, Phenjan tesztre készül.

Az amerikai tisztviselő úgy fogalmazott, az USA biztos abban, hogy már megtették az előkészületeket, és tisztában vannak azzal is, hogy képesek is lennének a teszt elvégzésére.

Elmondása szerint nem lehet előre megmondani, hogy pontosan mikor fog megtörténni, mivel Észak-Korea a legnagyobb titokban végzi még az előkészületeket is.

Az USA szerint Kína és Oroszország közbeléphetne

Washington álláspontja szerint Kína és Oroszország képes lenne arra, hogy lebeszélje Phenjant erről a kísérletről: a tisztviselő szerint Észak-Korea azt próbálja felmérni, hogy a térség – különösen Kína és Oroszország – hogyan reagálna az atomkísérletre.

Az egyre komolyabb feszültség és aggodalmak közepette az Egyesült Államok egy nyilvános ülést kért az ENSZ Biztonsági Tanácsától, ahol Moszkva és Peking is a vétójoggal rendelkező állandó tagok között szerepel: az ülés célja, hogy megvitassák Észak-Korea helyzetét a közelmúltban történt sorozatos rakétakilövések kapcsán, beleértve azt az interkontinentális ballisztikus rakétát is, melyet Dél-Korea és Japán csütörtökön észlelt.

Mint ismert, az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciókat vetett ki Észak-Koreára az atomkísérletek, valamint a ballisztikus rakéták kilövése kapcsán, ám annak ellenére, hogy a szankciók még mindig hatályosak, az ENSZ pedig megpróbálja elvágni az észak-koreai fegyverprogramok finanszírozását, az ország nagyon is folytatja tevékenységét.

Az orosz-ukrán háború miatt megrekedt a konszenzus

A 15 tagú testületben nehéz egyetértésre jutni a különböző álláspontok miatt, ám az orosz-ukrán háború kezdete óta csak romlott a helyzet: májusban ugyanis Oroszország és Kína is megvétózta az Egyesült Államok által kezdeményezett erőfeszítést, mely arra vonatkozott, hogy további ENSZ-szankciókat vezessenek be Phenjan újabb ballisztikus rakétakísérletei miatt.

Az amerikai tisztviselő ennek kapcsán rámutatott, mivel Észak-Korea legközelebbi szövetségese Kína, feltételezhető, hogy emiatt halogathatta a nukleáris kísérletek folytatását, de ebben a koronavírus-járvány észak-koreai kitörése is szerepet játszhatott.

Noha Oroszország és Kína az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén élt a vétójogával, fontos megjegyezni, hogy alapvetően e két ország sem nézi jó szemmel Észak-Korea kísérleteit. Az Egyesült Államok ennek okán felhívásokat intézett Phenjanhoz, nevezetesen, hogy kezdjen újra párbeszédbe az amerikai kormánnyal, hangsúlyozva, hogy Washington kész arra, hogy közvetlenül tárgyaljon Phenjannal, s hajlandó a humanitárius segélyeket is megvitatni.

Leomlott az újvidéki vasútállomás tetőszerkezete Szerbiában, egy ember életét vesztette

Sokan voltak a vasútállomáson, amikor leomlott a tetőszerkezet, többen is megsérültek.