Hszi büszke arra, ahogy Kína cselekedett a koronavírus-járvány alatt
Hszi kínai elnöknek a hatalmát az sem törte meg, hogy a kínai gazdaság is megérezte a koronavírus-járvány okozta nehézségeket, amelyeket fokozott az elnök zéro-covid politikája is.
Hszi Csin-ping kínai elnök vasárnap a Kommunista Párt kongresszusán tartott beszédét, amelyet minden évtizedben csak kétszer rendeznek meg. Ezen az alkalmon mintegy 2300 küldött vett részt a Tienanmen tér nyugati oldalán lévő Nép Nagytermében.
Hszi beszélt a koronavírus leküzdéséről, amelyről azt mondta, hogy Kína nemzetközi elismerést kapott, mindezt azért, mert az embereket, az ő biztonságukat és egészségüket helyezte az első helyre.
Az elmúlt napokban Peking többször is hangsúlyozta elkötelezettségét Hszi zéro-covid stratégiája mellett, és ezzel szertefoszlatta a számtalan kínai állampolgár és a befektetők reményét, hogy Peking hamarosan elkezdhet kilépni ebből a politikából, amely széles körű bezárkózást és gazdasági károkat okozott.
Hszit valószínűleg újra megválasztják Kína vezetőjének
Hszi hatalmára azonban nem volt igazán nagy hatással az, hogy a kínai gazdaság növekedése drámaian lelassult, amelyet a zero-covid politika miatti lezárások, az ingatlanszerktor válsága, valamint a „platformgazdaság” elleni fellépés okozott, de nagy hatással volt rá a nemzetközi ellenszél is.
A Reuters kiemeli, hogy Kína és a Nyugat kapcsolatai élesen megromlottak, a helyzetet pedig az is súlyosbította, hogy Hszi nem volt hajlandó elhatárolódni Vlagyimir Putyinról és az ukrajnai agressziójától.
A kongresszus várhatóan újra megerősíti Hszit a párt főtitkáraként, valamint a Központi Katonai Bizottság elnökeként. Ebben az esetben Hszi elnöksége márciusban, a kínai parlament éves ülésszakán újul meg.
A kongresszust megelőzően a kínai fővárosban fokozták a biztonsági és koronavírus-korlátozásokat, míg a közeli Hebei tartomány acélműveit arra utasították, hogy a levegőminőség javítása érdekében csökkentsék működésüket – mondta egy ipari forrás a Reutersnek.