Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Cenzúrázzák a közösségi médiát a kormányellenes tüntetések miatt Kínában

Rég nem látott megmozdulásra került sor csütörtökön Pekingben: tüntetők hatalmas transzparenseket helyeztek ki egy felüljáróra, bojkottra felszólítva a lakosságot.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Alex Plavevski
Ázsia
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Kínában olyan megmozdulás történt csütörtökön, melyre már rég nem volt példa: a pekingi Sitong-hídon tüntetők hatalmas transzparenseket helyeztek ki, melyeken bojkottra szólították az embereket, Hszi Csin-pinget pedig távozásra szólították fel. A megmozdulás jelentőségét az is bizonyítja, hogy amint elkezdték feltölteni a közösségi médiába a tüntetésről készült fotókat és videókat, pillanatok alatt beindult a kínai cenzúragépezet.

A kínai hatóságok ugyanis szinte azonnal masszív cenzúrázásba kezdtek, ahogy megjelentek a transzparensekről készült felvételek, a közösségi médiában megjelent fotókon és videókon pedig látható volt, ahogy az emberek a kínai elnök távozását követelik, de egyes helyeken még tüzet is gyújtottak a kormány ellen tiltakozásul. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Az egyik transzparensen az állt:

„Élelmiszert akarunk, nem PCR-teszteket. Szabadságot akarunk, nem lezárásokat. Tiszteletet akarunk, nem hazugságokat. Reformot akarunk, nem kulturális forradalmat. Szavazást akarunk, nem vezetőt. Állampolgárok akarunk lenni, nem rabszolgák.”

A tüntetésről készült felvételek szélsebesen bejárták a közösségi média platformjait és szinte azonnal elterjedtek a nyugati közösségi médiában is, ám a kínai hatóságok gondoskodtak arról, hogy minden ilyen jellegű tartalom azonnal cenzúrázva legyen: a „Peking”, „híd”, illetve a „Haidian” kifejezéseket tartalmazó posztokat kivétel nélkül törölték, ráadásul még egy zeneszámot is véletlenül letiltottak, csak azért, mert a szám címe azonos volt a híd nevével.

Hiába a cenzúra, az emberek nem vakok

A Twitteren is jelenlévő kínai felhasználók megosztották, hogy ahogy posztoltak a tüntetésről, azonnal letiltották WeChat fiókjukat a kínai hatóságok. Noha a kínai cenzúragépezet ismételten azonnal működésbe lépett, hogy elnyomja a kormányellenes hangokat, a lakosság egyre frusztráltabb, és ennek hangot is ad.

Egy ilyen ritkán látott tiltakozás érthető módon mindenki figyelmét felkeltette, hiszen Kína épp egy rendkívül érzékeny politikai időszakát éli: péntek reggelre a Weibón (a Twitter kínai megfelelője) megjelent a „Láttam” hashtag, mellyel a felhasználók anélkül utaltak a tüntetésre, hogy ténylegesen leírták volna.

Természetesen a kínai cenzorok éjjel-nappal monitorozzák a közösségi médiát, ennek okán pedig a „Láttam” hashtag is nyomtalanul eltűnt a Weibóról: több posztolónak felfüggesztették a fiókját, arra hivatkozva, hogy „megsértették a Weibo alapelveit”.