Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Még koronavírus-vakcina mellett is évekig tarthat a védettség kialakulása

Nem szabad azt hinnünk, hogy a COVID-19 fertőzés ellenszérumának kifejlesztése után szinte azonnal megszűnhet a koronavírus-járvány – erre még akár hosszú hónapokat, akár éveket kell várnunk.

Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Nem szabad azt hinnünk, hogy a COVID-19 fertőzés ellenszérumának kifejlesztése után szinte azonnal megszűnhet a koronavírus-járvány – erre még hosszú hónapokat, akár éveket kell várnunk.

Kétségkívül mindenki úgy gondolja manapság, hogy a koronavírus-védőoltás lehet az orvostudomány Szent Grálja, amellyel ha beoltják az embereket, egyszer s mindenkorra eltűnhet a vírus a Földről. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Nos, van egy rossz hírünk – a valóság teljesen más, mivel szakértők szerint sem csupán egyetlen mágikus pillanat kell ahhoz, hogy elimináljuk a rettegett kórokozót.

Jeremy Farrar, a Wellcome Trust igazgatója a BBC-nek adott interjúban a következőket mondta:

„Nem lesz kész minden karácsonyig. A fertőzés nem fog egyszerűen felszívódni, mivel egy endémiáról beszélünk.”

Jesse Goodman, az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) egykori vezetöje a The Atlantic magazin múlt havi számában arról beszélt, a vakcina korántsem egyik napról a másikra fejtheti ki hatását:

„Még ha be is jelentik, hogy kész az oltóanyag, több hónapig még egészen biztosan komoly fertőzéseknek leszünk kitéve, amelyeket ugyanúgy szükséges lesz kontrollálnunk.”

A szakemberek sokkal pesszimistábban látják a reális szituációt, mivel azt feltételezik, hogy a védőoltás kizárólag a súlyosabb tünetektől védhetnek meg minket, ez is csak akkor állhat fenn, ha az Egyesült Államok és a világ többi országának kutatói meg tudják emelni a vakcinák gyártási kapacitását.

Ott van még lehetséges problémaként az anti-vaxxer mozgalom, akik ellenzik bármiféle vakcina beadását, de már rajtuk kívül is egyre többen tartanak attól, hogy az esetleges mellékhatások miatt inkább ki fogják hagyni a COVID-19 ellenszérumának igénybe vételét. Mindenesetre fontos lenne, ha egy oltási kampánysorozatot indítanának világszerte, ezáltal minél többen felbátorodhatnának, és aktívan részt vehetnének a fertőzés terjedésének megállításában.

Az is kérdéses, pontosan mikorra készülhet el az első hatékony, egyben biztonságos oltóanyag. Dr. Anthony Fauci a Fehér Ház bizottságának nemrég azt mondta, óvatosan optimista a COVID-19 vakcinával kapcsolatban, legjobb esetben is késő őszre, tél elejére várja a fejlesztési folyamatok végét.

Eddig a Moderna áll a legközelebb a veszélytelen antiszérum megalkotásához, azonban 100%-ban ez sem lehet hatékony, mivel az idősebb emberek immunrendszere a fiatalokéhoz képest jóval gyengébb, ezért még a védőoltás sem garantálhatja egészségük teljes biztonságát.

Natalie Dean, a Floridai Egyetem professzora a The New York Times-nak úgy nyilatkozott, az ellenanyagot még akkor is jó döntés lesz beadni, ha azzal csupán a komolyabb komplikációkat tudják elkerűlni:

„Lehetséges, hogy egyes COVID-19 vakcinák nem védenek meg majd minket teljesen a fertőzéstől, ennek ellenére felkészíthetik az immunrendszerünket arra, hogy ha elkaptuk a betegséget, csak nagyon enyhe tüneteket produkáljunk. Hasonlóan fog működni, mint az influenza elleni oltás – nem lesz tökéletes, de javasoljuk a beadatását, mivel csökkenthetjük vele az intenzív osztályon való kezelések és az elhalálozások valószínűségét.”

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/politikai-befolyasoktol-tartanak-a-kutatok-a-koronavirus-vakcina-kapcsan/