Felgyorsultak a tárgyalások az EU-val, már 2026-ra jelentősen nőhet a tanárok bére
A kormány korábban a 2028-as dátumot jelölte meg célnak arra, hogy a magyar pedagógusbérek elérjék a hazai diplomás átlagbér nyolcvan százalékát.
„Sokkal jobb lesz a magyar helyreállítási terv, mint az uniós tagállamok többségéé” – ezt mondta a Szabad Európának egy, a magyar kormány és az Európai Bizottság között az uniós helyreállítási alapról folyó tárgyalásokra rálátó brüsszeli forrás.
A lap azt írja, hogy arról értesült több forrásból is, hogy a magyar kormány akár már 2026-ra meglépheti, amit 2028-ra ígért, hogy addigra a pedagógusbérek elérhetik a hazai diplomás átalagbér 80 százalékát.
Úgy tudják, hogy az elmúlt időszakban nagyon felgyorsultak a tárgyalások a Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter vezette magyar kormánydelegáció és a bizottság között, ugyanis a magyar kormány rugalmas, ezáltal képes tárgyalni Brüsszellel.
Jelentős béremelés mellett intézményi átszervezés is jöhet
Július végén derült fény arra, hogy az Európai Bizottság szerint komoly probléma, hogy a magyar pedagógusok nagyon alulfizetettek, ezt tartalmazza a legutóbbi EP-jelentés is, amely hazánkat hibrid rezsimnek nevezni választási autokráciával.
A bizottság szerint „a tanári fizetések az OECD-tag uniós országok közül itt a legalacsonyabbak, az egyéb felsőfokú végzettségűek fizetésének csupán 58–66 százalékát teszik ki az oktatási intézmény szintjétől függően”.
A kormány korábban vállalta, hogy 2028-ig a diplomásátlagbér nyolcvan százalékára emeli a tanárok fizetését, a Bizottság azonban túl távolinak ítélte meg ezt az időpontot, ezért a kormány belement abba, hogy módosítsák 2026-ra.
Azonban a problémát nem csak a rossz fizetés és a pedagógushiány okozza, ennél sokkal mélyebben rejlik – ennek megoldására pedig egy jó kísérlet lehet az intézmények átszervezése is, amelynek célja, hogy azokat a kis általános iskolákat, ahol nincs szaktanár minden tantárgy tanítására, vonják össze térségi központokba, és a kormány iskolabuszprogram indításával biztosítsa minden tanuló számára az eljutást ezekbe – teszi hozzá a lap.
Az antikorrupciós intézkedéseket pozitívan értékeli Brüsszel
A Szabad Európa szót ejtett az uniós források védelmére irányuló antikorrupciós intézkedésekről is, a forrásuk úgy tudja, hogy a Bizottság kifejezetten pozitívan értékeli a már meghozott magyar döntéseket.
A magyar kormány által tervezett javaslatok, amelynek egy jelentős részét már el is fogadta az Országgyűlés, mind azt a célt szolgálják, hogy megmutassák az Európai Uniónak, hogy a pénzek valóban a megfelelő helyekre kerülnek.
Az Integritás Hatóság függetlensége törvényileg garantált, a testület egyedi közbeszerzéseket is vizsgálhat – akár visszamenőleges hatállyal –, korrupciógyanú esetén fel is függesztheti a tendert. Korrupciós témákat általában is vizsgálhat, konkrét ügyeket szintén (saját hatáskörben és állampolgári bejelentésre egyaránt), feljelentést tehet a bűnüldöző szerveknél.
A Korrupciós Munkacsoport konkrét antikorrupciós ajánlásokat fogalmazhat meg, a kormánynak pedig meg kell majd magyaráznia, ha ezeket nem ülteti át a jogszabályokba. A testületben a szavazatok több mint felével civil szervezetek rendelkeznek majd – jegyzi meg a lap.
Ezen felül a Büntetőeljárási törvényt is módosították, már bárki kérhet bírói felülvizsgálatot, ha egy korrupciós ügyben a rendőrség lezárja a nyomozást vagy az ügyészség nem emel vádat, de a bejelentőnek ismernie kell az ügyiratszámot, és vállalnia kell, hogy az eljárási költségek őt terhelik, ha nem születik elmarasztaló ítélet.
Az Európai Unió bár óvatos, de optimista az intézkedésekkel kapcsolatban.
„Nézzük meg, hogy működnek ezek a reformok majd a gyakorlatban” – mondta a lap egyik forrása, aki szerint a források felhasználásának ellenőrzését segíti az is, hogy számos összeférhetetlenségi szabályon szintén szigorítottak.
Brüsszelben, ahol már nyílt titokként kezelik, hogy más tagállamoknak is vannak hasonló „problémáik”, ezek mégis csak Magyarország (és Lengyelország) kapcsán jelentenek gondot, nagyon sokan már biztosra veszik, hogy a Bizottság elégedett lesz a lépésekkel, és megszüntetik a Magyarországnak járó uniós költségvetési források egy részének felfüggesztését.
Ha ez megtörténik, onnantól kezdve már csak egy lépés a döntés a helyreállítási alap pénzeiről.
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter már többször elmondta, hogy ő mindent megtesz azért, hogy Magyarország megkapja a pénzeket, és bizakodó is, hogy ez meg fog történni.