Lavrov: az orosz nukleáris elrettentés politikája a védekezést szolgálja
Elmondása alapján a nyugati országok vezetői mindent elferdítenek, emellett úgy próbálják bemutatni a dolgokat, mintha Oroszország atomháborúra készülne.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nemrégiben kijelentette, miszerint az orosz nukleáris elrettentés politikája pusztán védekező jellegű, hiszen Moszkva továbbra is elkötelezett a budapesti memorandum mellett, amely az atomháború megengedhetetlenségéről szól.
Az Arguments and Facts című lapnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a legmagasabb szinten jóváhagyott dokumentum értelmében meg kell akadályozni minden fegyveres konfliktust a nukleáris arzenállal rendelkező országok között.
Majd hozzátette, Oroszország nem fogadja el a Nyugat fenyegetéseit, amelyek az atomfegyverek állítólagos bevetését hangoztatják, ezzel pedig Liz Truss brit miniszterelnök szavaira utalt, aki korábban azt mondta, „ha kell, ő megnyomja majd a piros gombot”.
A nukleáris fegyverek alkalmazása egyértelműen rendkívüli esetekre korlátozódik
A külügyminiszter véleménye szerint a nyugati országok vezetői mindent elferdítenek, emellett úgy próbálják bemutatni a dolgokat, mintha Oroszország atomháborúra készülne és nukleáris fegyvereket használna Ukrajnában, holott ez nem igaz.
Majd azzal zárta le a témát, hogy hozzátette, az orosz katonai doktrína és a nukleáris elrettentés terén folytatott állami politika alapelvei felvázolják azokat a forgatókönyveket, amelyek alapján Oroszország elméletileg bevethet atomfegyvereket – írta a RIA Novosti.
Ez a dokumentumok szerint akkor lenne lehetséges, ha Oroszország vagy szövetségesei ellen tömegpusztító fegyverekkel vagy hagyományos katonai eszközökkel elkövetett agresszióra kerülne sor, amely az állam fennmaradását sodorná veszélybe.