Dél-Korea és az USA rakétákat lőtt ki Észak-Korea tesztjét követően
Nem sokkal azután, hogy Észak-Korea ballisztikus rakétát lőtt ki Japán fölé, Dél-Korea és az USA rakétákat engedett fel a levegőbe, amik a tengerben landoltak.
Dél-Korea és az Egyesült Államok hadserege rakétagyakorlatot hajtott végre, ami határozott válasz volt Észak-Korea legutóbbi rakétatesztjére, amikor is az elzárt ázsiai ország rakétát lőtt Japán fölé, miközben az ENSZ Biztonsági tanácsa ülésre készül Phenjan akciója miatt.
Az atomfegyvereket is birtokló Észak-Korea kedden minden eddiginél messzebbre lőtt ki egy közepes hatótávolsággal bíró ballisztikus rakétát, mely öt év óta először húzott el Japán felett, ahol arra szólították fel a lakosokat, hogy vonuljanak fedezékbe.
Dél-Korea és az USA válaszul rakéták sorozatát lőtték a tengerbe, amiről a dél-koreai vezérkari főnöki kar tett jelentést, miközben a szövetségesek korábban vadászgépekkel bombázási gyakorlatokat tartottak a Sárga-tengeren.
A hadsereg megerősítette, hogy egy dél-koreai Hyunmoo-2 rakéta röviddel a kilövést követően meghibásodott és lezuhant a gyakorlat során, de senki sem sérült meg az incidensben. A dél-koreai hadsereg közlése szerint a rakéta robbanófejet hordozott, ugyanakkor az nem robbant fel, majd elnézést kértek, amiért megzavarták a lakosságot.
Összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa Észak-Korea legutóbbi rakétatesztje miatt
A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsa veszélyesnek és vakmerőnek nevezte az északiak legutóbbi tesztjét, ami miatt az amerikai hadsereg és a szövetségeseik fokozták az erődemonstrációjukat.
Joe Biden amerikai elnök és Japán miniszterelnöke, Fumio Kishida a leghatározottabb módon ítélte el az észak-koreai teszteket, amit az EU vakmerő és szándékos provokációnak nevezett. Az ENSZ főtitkára, Antonio Guterres szintén elítélte a kilövést, ami egyértelműen megsértette a Biztonsági Tanács határozatait.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa az USA kérésére szerdán összeül, hogy megvitassák a helyzetet, annak ellenére, hogy Kína és Oroszország közölte a képviselőkkel, ellenzik a 15 tagú testület nyílt ülését. Érveik szerint a tanács reakciójának arról kellene szólnia, hogy enyhítsék a Koreai-félszigeten lévő helyzetet.
2017 óta ez volt az első észak-koreai rakéta, ami Japán fölött húzott el, mely becslések szerint 4600 kilométert tett meg, mely a legnagyobb távolság volt Észak-Korea részéről. Ezeket a rakétákat általában az űrbe lövik, hogy elkerüljék a szomszédos országok fölötti repülést.
Elemzők szerint a rakéta Hwasong-12 IRBM egyik változata lehetett, amit Észak-Korea még 2017-ben mutatott be azon terveik részeként, melyet állítólag az USA katonai támaszpontjai ellen használt volna Guamban. Egyelőre az észak-koreai kormány és az állami média sem számolt be a kilövésről, így azt sem közölte, milyen típust használtak -írja a Reuters. Egyre nagyobb az azzal kapcsolatos aggodalom, hogy Észak-Korea hamarosan várhatóan atomtesztet hajt végre, ami 2017 óta az első lenne.